İngiliz seçmenler, Brexit'in geleceğini oyluyor

İngiliz seçmenler, Brexit'in geleceğini oyluyor

Perşembe, 12 Aralık, 2019 - 12:00
Seçmenler için afiş taşıyan iki işçi (AFP)
Londra/Şarku’l Avsat

İngiliz seçmenler, dört yıl içerisinde üçüncüsü gerçekleşen erken seçim için bugün yeniden sandık başına gidiyor.

İngilizler, Avrupa Birliği’nden (Brexit) çıkma vaadinde bulunan Başbakan Boris Johnson ve Brexit için yeni bir anlaşma ve referandum vadeden İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn arasında seçimlerini yapıyor. Erken seçim, İngiltere’nin geleceği ve Avrupa Birliği’ni (AB) şekillendirecek.

Brexit çıkmazına giren ülkede yerel saatle 07.00'de başlayan oy verme işlemi, akşam saat 22.00’a kadar devam edecek. 2016 yılında gerçekleşen referandumda İngilizlerin yüzde 52’si AB’den çıkmak için “evet” oyu kullanmıştı.

Londra’nın yaşadığı bu çıkmaz, dört yıl içerisinde üçüncü kez seçimlere giden ülkede iktidardaki Muhafazakâr Parti lideri Boris Johnson’un hedefi haline geldi. İngiltere Başbakan’ı, ülkede büyük bir sürtüşmeye neden olan Brexit sorununu çözmek için mutlak çoğunluğa sahip olmayı umuyor.

Yapılan son anketler, Muhafazakâr Parti ve İşçi Partisi arasında rekabetin kızıştığını gösteriyor.
Yeni üyeler belirlenecek

İngiltere’nin kuzeyinde bugün şiddetli yağmur ve kar beklenirken, yetkililer, birçok seçmenin sandığa gitmeyebileceğini belirtti. 650 seçim bölgesinde gelen sonuçlarla parlamentonun alt kanadı olan Avam Kamarası’nın yeni üyeleri belirlenecek.

Seçmenlerin oy verme işlemi sona ermesi ile birlikte sandıklar açılacak ve oy sayımına geçilecek. İlk sonuçların yerel saat ile 23:00 de açıklanması bekleniyor.

55 yaşındaki Boris Johnson seçim kampanyası boyunca ‘Brexit’i Başaralım’ dedi.

Londra’nın eski Belediye Başkanı Johnson, seçim kampanyası boyunca “hükümeti tam anlamıyla devralma” sözü verdi ve çoğunluğu kazanması durumunda vaat ettiği şeyleri yerine getireceğini ifade etti.
Johnson’un öncelikleri

Geçtiğimiz Kasım ayında Londra Köprüsü’nde yaşanan saldırının ardından siyasi sömürü ile suçlanan Johnson, ülkeyi birleştirmeyi amaçlayarak, öncelikleri arasında sağlık ve güvenlik konularının olduğunu söyledi.

Boris Johnson, oyların çoğunluğunu alması halinde Noel’den önce Brüksel ile yapılan anlaşmayı meclise getirmeyi planlıyor. Üç kez ertelenen Brexit için son tarih ise 31 Ocak.

Konu ile ilgili esprili bir dille açıklama yapan Johnson, “Anlaşma hazır, sadece pişirmek gerek” diyerek, sembolik olan ve Brexit çıkmazını simgeleyen bir duvarı yıktı.

Seçim kampanyasının son gününde muhalefet, Brexit’in gerçekleşmesi durumunda Avrupa Birliği ile kısa bir sürede ticaret anlaşması konusunu yalanladı. Basında yer alan haberlerde ise, Brüksel’in bu sözü gerçekçi görmediği kaydedildi.
Corbyn, değişim vaadinde bulundu

Öte yandan Jeremy Corbyn, dün akşam başkent Londra’da yapılan toplantı sırasında yaptığı açıklamada, yıllardır Muhafazakârların yönettiği ülkede ‘gerçek bir değişim’ vaadinde bulundu. Corbyn, İngiltere’de seçim kampanyası boyunca, kemer sıkma politikası sebebiyle zayıflatılan Ulusal Sağlık Sistemi (NHS) konusunda vaatlerde bulunuldu.

İşçi Partisi lideri, seçmenler arasında büyük merak uyandıran bu konu hakkında yaptığı değerlendirmede, Muhafazakârları, Brexit sonrası bu kuruluşu satacak olmakla suçluyor. NTS, ABD’li şirketlerin yanı sıra İngilizlerin takdirini toplayan ve ücretsiz hizmet sunan bir kuruluş.

Partisi anti-semitizm olmakla suçlanan Corbyn, bugün gerçekleşen seçimin ‘ülke için tarihi bir seçenek’ olduğunu ileri sürdü. Brexit konusunda belirsiz bir tutum sergileyen İşçi Partisi lideri, seçimleri kazanması halinde, Avrupalılarla işçilerin haklarına daha saygılı olabilecek yeni anlaşma sözü verdi. Corbyn, seçim kampanyası boyunca kazanması halinde yeni bir anlaşma ve referandum vaadinde bulunmuştu.
Çarpıcı araştırma

Son olarak YouGov Enstitüsü'nün yaptığı bir kamuoyu araştırmasına göre, Muhafazakârların salt çoğunluğu elde ederek 339 sandalyeye sahip olabileceği kaydedildi. Ancak anketlerde hata payı ve seçmenlerin sandık başına gidip gitmemesi gibi olasılıkların yanı sıra, İşçi Partisi’nin son dönemlerdeki yükselişi unutulmamalı. Tüm seçenekler arasında, Johnson'ın 2017 seçiminde olduğu gibi salt çoğunluğa ulaşamayabileceği, dolayısıyla da hükümet kurmak için başka bir partinin desteğine ihtiyaç duyabileceği de yer alıyor.

AFP’ye konuşan YouGov Siyasi Araştırma Direktörü Chris Curtis, “seçmenlerin hiç olmadığı kadar değişken” olduğunu ifade etti.

Curtis, İngiltere’nin orta ve kuzeyindeki seçmenlerin Brexit’i desteklediğini ancak İşçi Partisi’ne de oy verebileceklerini düşünüyor.


Editörün Seçimi

Multimedya