'Boşanma Turisti' İngiltere yargısına hesap veriyor

'Boşanma Turisti' İngiltere yargısına hesap veriyor

Çarşamba, 11 Aralık, 2019 - 09:15
Londra Yüksek Mahkemesi (Getty Images)
Londra/Şarku’l Avsat

Londra Yüksek Mahkemesi, bu hafta medya tarafından ‘boşanma turizmi’ olarak bilinen bir olguyu gündeme getirdiği için İngiltere’de ve dış ülkelerde büyük yankı uyandıran bir boşanma davasına bakıyor.

Yüksek Mahkeme, Cornwall Düşesi Camilla Parker Bowles’un bir akrabası olan aristokrat Charles Villiers’ın boşandığı eski eşinin, nafakasını İngiltere kanunlarına göre mi yoksa İskoçya kanunlarına göre mi alacağına karar verecek. Charles Villiers, eşinden 2012 yılında boşanmıştı. Boşanma işlemleri ise hayatlarının büyük bir kısmını yaşadıkları İskoçya’da gerçekleştirilmişti ancak eski eşi nafaka talebi için, İskoçya ile karşılaştırıldığında daha ‘cömert’ olan İngiliz yargısına başvurdu.

Şarku'l Avsat'ın The Financial Times gazetesinden aktardığı habere göre, Villiers 2016 yılında İngiltere Mahkemesi tarafından verilen, aylık 2 bin 500 pounda ek olarak 3 bin pound yasal ücret ödemesi istenen geçici nafaka hükmü için temyize başvurdu. Villiers, karısını İngiltere Mahkemelerinde gezen ‘boşanma turisti’ olarak nitelendirerek verilen hükmün iptal edilmesini ve davanın İskoçya’da görülmesini istedi.

Söz konusu bu dava, özellikle 'Guardian' ve 'Business Insider' haber sitelerinin nitelendirdiği gibi, Londra’nın, özellikle de zengin insanların eşleri için dünyanın boşanma başkenti olarak görüldüğü bir zamanda Yüksek Mahkeme’ye sunuldu. İskoçya’da boşanma nafakaları, miras servetini kapsamaması ve boşandığı eşinin geçimini sağlama süresinin 3 yıl ile sınırlı olmasından dolayı İngiltere’ye kıyasla daha az cömert sayılıyor. İskoçya mahkemelerine karşılık ise İngiltere mahkemeleri, nafaka hakkının ömür boyu verilmesini sağlıyor.


Editörün Seçimi

Multimedya