Johnson: Durum çok kritik, yarış başa baş gidiyor

Johnson: Durum çok kritik, yarış başa baş gidiyor

Çarşamba, 11 Aralık, 2019 - 10:15
İngiltere Başbakanı Boris Johnson, İngiltere’nin kuzeybatısındaki Manchester şehrinde düzenlenen bir miting sırasında konuşurken (Reuters)
Londra/Şarku’l Avsat

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, bugün yaptığı açıklamada, ülkesinde erken genel seçimlere bir gün kala seçim yarışının başa baş gittiğini söyledi.
Johnson: Durum çok kritik

Reuters’ın haberine göre iktidardaki Muhafazakar Parti’nin lideri olan Başbakan Johnson, Sky News televizyon kanalına verdiği röportajda, ​​“Durum çok kritik. Yarış başa baş gidiyor. Herkese yarın askıya alınmış bir parlamentoya girme ihtimalimiz olduğunu söylüyorum. Bu da bu ülke için daha fazla sürüklenme, kargaşa ve istikrarsızlık anlamına geliyor” ifadelerini kullandı.

Johnson, ‘askıya alınmış parlamento’ diyerek, hiçbir partinin hükümet kurması için yeterli çoğunluğu elde edemediği bir seçim sonucu çıkmasını kastederken, bu sonuç bir koalisyon hükümeti kurulmasına kapıyı aralıyor.

İngiliz YouGov şirketi tarafından yapılan bir anket, Muhafazakar Parti’nin 650 üyeli Avam Kamarası’nda 339 sandalyeyi kazanarak çoğunluğu elde edeceğine işaret etti.

Anket sonuçları, Muhafazakar Parti’nin 2017 yılındaki seçim sonuçlarına kıyasla oy oranını artırdığını gösterirken YouGov’un daha önce yaptığı bir anket, Muhafazakar Parti’nin 68 sandalye farkla çoğunluğu kazanacağına işaret etmişti.

DPA’nın haberine göre anket, ana muhalefetteki İşçi Partisi'nin 2017’ye kıyasla 12 sandalye kaybederek 231 sandalye kazanacağını ortaya koydu.

Öte yandan erken seçim çağrısının, 31 Ocak’ta gerçekleşmesi planlanan İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden (AB) çıkışıyla (Brexit) ilgili Brüksel’le imzaladığı anlaşmanın Avam Kamarası tarafından onaylanması için Johnson tarafından yapılması oldukça dikkat çekicidir.


Editörün Seçimi

Multimedya