Sudan barış müzakereleri Cuba'da başladı

Sudan barış müzakereleri Cuba'da başladı

Çarşamba, 11 Aralık, 2019 - 08:30
Hamideti, dün, Salva Kiir ile görüştü (AFP)
Cuba/Ahmed Yunus
Güney Sudan'ın başkenti Cuba’da bir araya gelen Sudanlı müzakereciler, Sudan'daki savaş durumunu sona erdirmek ve halk devriminin özgürlük, barış ve adalet konusundaki hedeflerini gerçekleştirmek için kapsamlı ve sürdürülebilir bir barış anlaşmasına ulaşmaya hazır olduklarını dile getirdi.

Güney Sudan Devlet Başkanı Salva Kiir Mayardit’in girişimine cevap olarak müzakereler için çerçeve anlaşmasının imzalanmasından sonra yaklaşık iki ay süren durgunluğun ardından barış müzakerelerinin üçüncü turu Güney Sudan’ın arabuluculuğuyla Cuba’da başladı.

Müzakereye katılan silahlı hareketler, sürdürülebilir bir barışa ulaşma konusunda hazır olduklarını dile getirirken, Güney Sudan Devlet Başkanı Danışmanı Tut Gulwak ise taraflar arasında bir çözüme ulaşma hususunda gerçek bir isteğin bulunduğunu söyledi.

Egemenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Muhammed Hamdan Hamideti, müzakerelerin üçüncü turunun açılışında yaptığı konuşmada, “Müzakerelerin bu turunda kapsamlı ve sürdürülebilir bir barışa ulaşmak, savaşa son vermek ve barışı sağlamak için çalışıyoruz. Krizi kökünden kazıyacak bir barışı talep eden halkın desteğiyle ve bu hususta güçlü bir iradeyle buraya geldik. Barışın hâkim olması için çalışıyor ve adalet ve eşitliği sağlamak istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Sudan Halk Kurtuluş Hareketi-Kuzey (SPLM-N) Başkanı Abdulaziz el-Helu ise önceki turlarda ulaşılan noktadan müzakerelere devam etmeye hazır olduklarını vurguladığı konuşmasında, barış süreciyle ilgili olumlu sonuçlar elde edileceği hususunda iyimser olduklarını söyledi. Ayrıca konuşmasının devamında, “Taraflar, iki muhalif grup olarak mı yoksa barış arayan tek bir grup olarak mı yaralı ülkeyi kurtarmaya çalışacak?” diye sordu.

Devrimci Cephe Koalisyonu Başkanı Hadi İdris, Devrimci Cephe'nin açık bir yürekle müzakereye hazır olduğunu dile getirirken, Sudan Kurtuluş Hareketi Başkanı Arko Minawi, doğru yönetim eksikliğinin ve çeşitliliğin tanınmasının savaşlara yol açtığını söyledi. Minavi de hükümetle açık yüreklilikle müzakere etme isteğini ifade ettiği konuşmasında, hükümetin temel olarak Özgürlük Ve Değişim Koalisyonu’na bağlı bileşenlerden oluştuğuna atıfta bulunarak, koalisyonun müzakerelere katılımına şiddetle karşı çıktı.

Güney Sudan Devlet Başkanı Salva Kiir Mayardit'in geçiş hükümeti ile silahlı isyancı hareketleri bir araya getirme girişimi, iki taraf arasındaki müzakerelerde kısmi bir ilerleme sağlanmasında ve çerçeve anlaşmasının imzalanmasında başarılı oldu.

Silahlı hareketler 2003'ten bu yana Darfur bölgesinde ve 2011'den beri Güney Kordofan ve Mavi Nil’de Sudan hükümetiyle savaşıyor. Ancak İslamcı lider Ömer el-Beşir rejiminin halk devrimiyle düşürülmesi Sudanlı tarafları bir araya gelmeye sevk etti.

Asıl oturumlarının bugün başlaması beklenen ve Cuba’da devam eden müzakerelere, ‘silahlı mücadele hareketleri’ olarak kabul edilen hareketler katılıyor. Bunlar arasında, Sudan Halk Kurtuluş Hareketi’nin iki kanadı, Devrimci Cephe ve diğer silahlı bileşenlerin yanı sıra Egemenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Muhammed Hamdan Hamideti başkanlığındaki Sudan hükümetini temsil eden bir heyet, bazı bakanlar ve bir dizi yetkili yer alıyor.

Editörün Seçimi

Multimedya