Suriye Özerk Yönetimi: Rusya, Şam yönetimine müzakereler konusunda baskı yapmalı

Suriye Özerk Yönetimi: Rusya, Şam yönetimine müzakereler konusunda baskı yapmalı

Çarşamba, 11 Aralık, 2019 - 07:45
Suriye’nin kuzeydoğusunda bir kamyon kasasında yerinden edilmiş Suriyeliler (AFP)
Londra/Şarku’l Avsat

Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi, Rusya’nın teminatları çerçevesinde Şam’la müzakereye hazır olduğunu bir kez daha yinelerken, Moskova’dan bu yönde daha etkili çalışarak Suriye hükümetine baskı yapmasını istedi.

Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi tarafından yapılan açıklamada, Suriye hükümeti ile müzakere konularına ilişkin önemli noktalara vurgu yapıldı. Şam ile yapılacak müzakereler için heyetler oluşturduklarını açıklayan Suriye Özerk Yönetimi, “katılmadıkları toplantılar veya müzakereler sırasında alınan herhangi bir kararla sınırlandırılamayacaklarına” vurgu yaptı.

Suriye krizine merkezileşme, demokrasi ve sosyal adalete dayalı bir çözüm getirmek istediklerini açıklayan Özerk Yönetim, temsilcilerinin Cenevre toplantılarının dışında tutulmasından duyduğu şaşkınlığı dile getirdi.

Öte yandan eski Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani, ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey ile bir araya geldi. Görüşmede Suriye’nin kuzeydoğusundaki son durum ile bölgedeki silahlı hareketlerin artmasının ardından DEAŞ terör örgütünün geri dönüş yollarını kesmek için kurulacak koordinasyon ele alındı. Ayrıca Suriye'nin kuzeydoğusunda sahadaki gelişmelerden duydukları endişeyi dile getiren Jeffrey ve Barzani, Kürt bölgelerini etkileyen demografik değişime izin verilmemesi gerektiğinin altını çizdi.


Editörün Seçimi

Multimedya