Londra: Suriye’de terörü finanse ettiğinden şüphelenilen çift gözaltına alındı

Londra: Suriye’de terörü finanse ettiğinden şüphelenilen çift gözaltına alındı

Salı, 10 Aralık, 2019 - 14:45
Londra/ Şarku'l Avsat

İngiltere’nin batısındaki West Midlands kontluğunda görevli terörle mücadele birimi geçen cumartesi günü ülkenin güney doğusundaki Dover kentinde, Suriye’deki teröristleri finanse ettiğinden şüphelenilen bir çifti istihbarat ile birlikte yürütülen operasyonla gözaltına aldı. Operasyonun ardından yapılan açıklamada söz konusu göz altıların geçen ay Londra Köprüsü’nü hedef alan saldırı ile ilgisi bulunmadığı bildirildi.

Polis tarafından yapılana açıklamada, 31 ve 32 yaşlarındaki çiftin terör suçları işlemeye hazırlandıklarından şüphelenilmesi üzerine gözaltına alındıkları belirtildi. Koca hakkında ayrıca terörü finanse etme ve terörizmi destekleme suçlaması bulunduğu belirtilen açıklamada çiftin sorgulanmak üzere West Midlands polis karakoluna sevk edildiği kaydedildi.

West Midlands polisi tarafından dün yapılan açıklamada, soruşturmayı yürüten yetkililere 14 Aralık’a kadar mühlet verilerek çiftin gözaltı süresinin uzatıldığı bildirildi. 

Açıklamada ayrıca şüphelilerin 29 Kasım’da meydana gelen Londra Köprüsü terör saldırısı ile ilgilerinin bulunmadığına, soruşturmanın olaydan önce başlatıldığına dikkat çekildi.

Operasyonun istihbarat servislerinin liderliğinde yapıldığı ve ortada halka yönelik önemli bir tehdit olmadığı vurgulandı.

Genel olarak Batı, özellikle de Avrupa ülkeleri, Suriye'de terör tehdidi ile ilgili artan korkuların gölgesinde bir güvenlik durumuna sahne oluyor. Avrupa Polis Ajansı (Europol) geçen haziran ayında DEAŞ’ın Avrupa'ya yönelik terör tehdidinin devam ettiğini bildiren bir açıklama yayınlamıştı.


Editörün Seçimi

Multimedya