Myanmar lideri Uluslararası Adalet Divanı’nda hâkim karşısına çıktı

Myanmar lideri Uluslararası Adalet Divanı’nda hâkim karşısına çıktı

Salı, 10 Aralık, 2019 - 14:30
Lahey/Şarku’l Avsat

Myanmar’ın fiili lideri Aung San Suu Kyi, Arakanlı Müslümanlara yönelik soykırım suçlamaları karşısında ülkesini savunmak üzere Lahey’deki Uluslararası Adalet Divanı'na (UAD) çıktı. Myanmar’da da binlerce kişi liderlerine verdiği desteği göstermek üzere toplandı.

Gambiya, Arakanlı Müslümanlara yönelik soykırım suçlamalarının Myanmar tarafından 9 Aralık 1948 tarihinde Paris’te toplanan Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun kabul ettiği ‘Soykırım Suçunun Önlenmesine ve Cezalandırılmasına Dair Sözleşme’nin ihlali anlamına geldiği gerekçesiyle 57 üyeli İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) adına geçen kasım ayında UAD’ye başvurmuştu.

Aung San Suu Kyi’nin ülkesini savunmak için katıldığı dava, İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana UAD’da açılan üçüncü soykırım davası oldu.

Myanmar lideri Aung San Suu Kyi’nin 10-12 Aralık tarihlerinde görülecek duruşmalarda Arakanlılara karşı soykırım işlendiğini inkar ederek suçlamalarda yer alan Myanmar ordusunun yürüttüğü operasyonların ‘Arakanlı silahlı unsurların saldırıları sonrasında terörle mücadele kapsamında meşru bir tepki’ olduğunu söylemesi bekleniyor.

Gambiya ise Myanmar güçlerinin Ağustos 2017’den bu yana ‘soykırım’ ve ‘etnik temizlik’ olarak nitelendiren operasyonlarla sistematik ve yaygın şekilde vahşet işlediklerini iddia edecek.

Gambiya mahkemeye verdiği dilekçede, Myanmar'ı ‘Arakanlıların köylerini yıkmanın ve evlerini yakmanın yanı sıra toplu öldürme, tecavüz ve diğer cinsel şiddet biçimleriyle ortadan kaldırmak’ amacıyla soykırım işlemekle suçladı.

Söz konusu duruşmaya katılmak üzere Lahey’deki Barış Sarayı’na gelen Aung San Suu Kyi, gazetecilerin sorularını yanıtlamadan mahkeme salonuna geçti.

Gambiya Adalet Bakanı Ebubekir Tambadou, Birleşmiş Milletler Uluslararası Adalet Divanı hakimlerinin Myanmar'daki Arakanlı Müslüman azınlığa karşı işlenen soykırımı durdurmak için harekete geçmesi gerektiğini söyledi.

Tambadou, mahkemenin açılışında yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı:

“Gambiya'nın tek istediği, Myanmara bizim ortak vicdanımızı şok eden bu barbarca ve acımasız eylemleri ve vatandaşlarına karşı soykırımı durdurmak için bu vahşi cinayetlerden vazgeçmesinin söylemenizdir.”

UAD’nin yürütme yetkisi yok. Ancak kararları büyük bir yasal ağırlığa sahip.


Editörün Seçimi

Multimedya