Cezayir eski Başbakanı Uyahya ve Sellal’a hapis cezası

Cezayir eski Başbakanı Uyahya ve Sellal’a hapis cezası

Salı, 10 Aralık, 2019 - 12:00
Cezayir'de bulunan Sidi Muhammed Mahkemesi dışındaki güvenlik güçleri (AFP)
Cezayir/Şarku’l Avsat
Cezayir'de bulunan Sidi Muhammed Mahkemesi bugün, otomotiv montaj fabrikaları ve siyasi partilerin gizli finansmanı gibi yolsuzluk davalarında yargılanan sanıklar hakkında kararını verdi. Kararda, eski Başbakan Ahmed Uyahya’ya 15 yıl, yine eski Başbakan Abdulmelik Sellal’e ise 12 yıl hapis cezası verildiği bildirildi.

Mahkeme hâkimi, değerleri 20 bin ve 10 bin dolar olan eski başbakanlara ait mülklere el konulmasını emretti. Hâkim ayrıca eski Sanayi ve Madenler Bakanı Abdusselam Bouchouraeb’i 20 yıl hapis cezasına çarptırdı.

Mahkeme, eski sanayi ve madencilik bakanlarından olan Yusuf Yusufi ve Mahcup Bedde’nin 10 yıl hapis cezasına çarptırmasının yanı sıra, her birine 10 bin dolarlık para cezası verirken, eski bakan Yemina Zerhuni’yi ise 5 yıl hapis cezasına çarptırdı.  

Mahkeme, eski Cumhurbaşkanı Abdulaziz Buteflika’nın seçim kampanyası için gizli finansman bulmaktan suçlu bulunan eski Ulaştırma ve Bayındırlık Bakanı Abdulgani Zalan’ın beraatına karar kıldı. Sidi Muhammed Mahkemesi, bazı eski bakanlar ve iş adamları hakkında da karar verdiğini açıkladı. Davalılar, 10 gün içerisinde aleyhinde verilen kararları Yargıtay’a götürerek itiraz hakkına sahip.

Savcılık, yolsuzluk davasında yargılanan Uyahya, Sellal ve Bouchouraeb hakkında 20’şer yıl hapis ve 10 bin dolar para cezası talep etti. Mahkeme, Yusuf Yusufi ve Mahcub Bidde’ye 15’er yıl hapis cezası verdi. Mahkeme duruşmasında 17 sanık hakkında karar verildi.

67 yaşındaki Ahmed Uyahya, 1995 yılından 2019 yılına kadar Cezayir yönetiminde uzun bir süre görev yaptı. 71 yaşındaki Abdulmelik Sellal ise 2014 ila 2017 yılları arasında başbakanlık görevinde bulunurken, ayrıca 4 kez seçim kampanyası yürüttü.

Savcılık tarafından yapılan açıklamada sanıklar, otomotiv montaj fabrikaları ve seçim kampanyaları sırasında gizli finansman sağlama nedeniyle yolsuzlukla yargılanıyor.

AFP’nin haberine göre, bazı işadamlarının, vergi, gümrük ve emlak imtiyazlarından yararlanan sahte şirketler kurduğu ve yönettiği aktarıldı.

Cezayir resmi haber ajansına göre, otomotiv montaj sorununda, kamu hazinesinde 128 milyar 983 milyon dinar (975 milyon euro) olduğu tahmin edilen maddi bir kayıp meydana geldiği kaydedildi.

Buteflika’nın son seçim kampanyası sırasında ise yasa dışı finansman konuları tartışmaların odağını oluşturdu.

Savcı açıklamasında, Abdulaziz Buteflika’nın seçim kampanyasının hazineyi 110 milyar dinar (830 milyon euro) zarara uğratmasına sebep olduğunu bildirdi.

Cezayir’de Abdulaziz Buteflika'nın beşinci dönem için Cumhurbaşkanlığı adaylığını açıklamasının ardından ülke genelinde eylemler başlamıştı. Buteflika yoğun baskıların ardından istifa etse de halk gösterilerinden vazgeçmedi.

Editörün Seçimi

Multimedya