Cezayir Genelkurmay Başkanı’ndan seçim uyarısı

Cezayir Genelkurmay Başkanı’ndan seçim uyarısı

Salı, 10 Aralık, 2019 - 10:45
9 Aralık’ta Cezayir’in başkentinde cumhurbaşkanlığı seçimlerini protesto eden eylemciler (Reuters)
Cezayir/Boualem Goumrassa
Cezayir Genelkurmay Başkanı Ahmed Kayis Salih, 12 Aralık Perşembe günü ülkede gerçekleştirecek seçimlere engel olmaları halinde protestoculara müdahale etme uyarısında bulundu.

Başkent Cezayir’deki ceza mahkemesi de savcılığın 8 ila 20 yıl arasında değişen cezalar verilmesi talebi sonrasında, bugün, eski Cumhurbaşkanı Abdulaziz Buteflika yönetimi sırasında üst düzey makamlarda görev alan yetkili ve iş adamlarına yönelik kararını açıklayacak.

Genelkurmay Başkanı Salih, 9 Aralık’ta başkentteki bir jandarma karargahını ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, Cezayir Silahlı Kuvvetleri’nin tüm bileşenlerine ve güvenlik organlarına, ‘son derece uyanık ve teyakkuz halinde olma’ talimatı verdiğine dikkat çekti.

Kayid Salih, Fransa’daki Cezayirli göçmenler arasında geçtiğimiz Cumartesi günü başlayan seçim sürecinde yaşanan anlaşmazlıklara ve çatışmalara ise değinmedi.

Savunma Bakanlığı’nın internet sitesinde aktarılan bilgilere göre Salih, ‘ülkenin güvenlik ve istikrarını korumak amacıyla üstlenmekten gurur duydukları büyük ulusal sorumluluk çerçevesinde’ ordunun, Cezayir’de bu önemli günü (seçimleri) hedef almaya çalışan herkese, hukukun gücüyle karşı koyacağını açıkladı.

Ordunun, Cezayir’e karşı ortaya koyulan komplolar ve halkına yönelik yıkıcı entrikalar hususunda daima dikkatli olduğunu söyleyen Genelkurmay Başkanı, ihlallere başvuran herkese karşı takibin devam edeceğini de vurguladı.

Kayid Salih’ten ‘güvenliği sağlama’ çağrısı

Ahmed Kayid Salih, jandarma kuvvetlerine, askeri birliklere ve tüm güvenlik hizmetlerine, ‘ülkenin farklı bölgelerindeki seçim merkezlerinin tam ve kapsamlı şekilde güvenliğini sağlayacak gerekli tüm önlemleri alma, yaklaşan cumhurbaşkanlığı seçimlerinin başarılı olması amacıyla vatana ve yüksek çıkarlarına hizmet edecek şekilde uzak bölgelerdeki mobil merkezlerin güvenliğini sağlama’ çağrısında bulundu.

Öte yandan Cezayir Savunma Bakanlığı, Genelkurmay Başkanı Salih’in, geçtiğimiz Pazar günü sona eren seçim kampanyaları sırasında en az 10 konuşma gerçekleştirdiğini ifade etti.

Kayid Salih’in ‘savaş’ terimine yönelik atıfları, ülkenin büyük bir tehlikeyle karşı karşıya kaldığı izlenimi uyandırdı. Aynı şekilde cumhurbaşkanlığı seçimlerine aday olan 5 isme de ‘seçim kampanyaları tercihleri’ dolayısıyla övgüde bulundu. Çete kelimesiyle, eski Cumhurbaşkanı Buteflika dönemine mensup, bazıları yolsuzluk suçlamasıyla yargılanan ve bazıları da yargılanmayı bekleyen hükümet yetkilileri ve iş adamları kastediliyor. Kayid Salih, milyonlarca Cezayirlinin ‘beşinci dönem adaylığını protesto etmek’ amacıyla sokaklara akın etmesi sonrasında eski Cumhurbaşkanı Buteflika’yı Nisan ayı başlarında istifa etmeye zorlamıştı.

Öte yandan bugün Cezayir halkının dikkati, aynı zamanda başkent Cezayir’deki Sidi Muhammed Mahkemesi’ndeydi. Zira mahkemenin, ‘otomotiv montaj fabrikaları’ ve ‘Buteflika'nın beşinci dönem seçim kampanyasının finansmanı’ gibi yolsuzluk davaları kapsamında Buteflika dönemine mensup bazı isimler hakkındaki hükmünü vermesi bekleniyor.

Yargılanan sanıklardan biri olan eski Başbakan Abdulmelik Sellal, geçtiğimiz Pazar günü kendisinden mahkeme önünde son sözünü söylemesini istendiğinde gözyaşlarına boğuldu. Sellal, “Sayın hakim, yolsuzluğa batmış biri olduğum dışında hakkımda her şey söyleyin. 47 yıl boyunca devlete bir yetkili olarak hizmet ettim. Sayın hakim, 71 yaşımı aşmadım. Ve ömrümün kalanını cezaevinde geçirmek istemiyorum” ifadelerini kullandı.

Eski Başbakan Ahmed Uyahya ise, “Ben masumum” demekle yetindi. Eski bakanlar Yusuf Yusufi, Mahcub Bidde, Abdulgani Zalan ve eski cumhurbaşkanına yakın beş iş insanı, mahkeme tarafından yargılanıyor. Savcılık, geçtiğimiz Pazar günü Buteflika döneminde görev alan eski yetkililere 8 ila 20 yıl arasında değişen cezalar verilmesini talep etmişti.

 


Editörün Seçimi

Multimedya