ABD: Mısır, Etiyopya, Sudan arasındaki Nahda Barajı ile ilgili toplantı Ocak ayında gerçekleştirilecek

ABD: Mısır, Etiyopya, Sudan arasındaki Nahda Barajı ile ilgili toplantı Ocak ayında gerçekleştirilecek

Salı, 10 Aralık, 2019 - 10:15
Etiyopya’daki Nahda Barajı (Reuters)
Washington/Şarku'l Avsat
ABD Hazine Bakanlığı’ndan dün yapılan açıklamada, Mısır, Etiyopya ve Sudan dışişleri bakanlarının Nahda (Rönesans) Barajı hakkında bir uzlaşmaya varmak için 13 Ocak’ta bir araya geleceği belirtildi.

Reuters’in haberine göre, 3 Afrika ülkesinin dışişleri ve su kaynakları bakanları dün 4 milyar dolarlık baraj ile ilgili sorunların çözüme kavuşturulması için ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin ve Dünya Bankası Grubu Başkanı David Malpass ile bir araya geldi. Washington’da gerçekleştirilen bu zirve, geçtiğimiz Kasım ayının başından bu yana yapılan ikinci kritik toplantı oldu.

ABD Hazine Bakanlığı tarafından yayınlanan açıklamada, “Dışişleri bakanları, anlaşmaya varmak amacıyla Hartum ve Addis Ababa’da yapılacak teknik toplantıların sonuçlarını incelemek için 13 Ocak 2020’de Washington’da yapılacak olan toplantıyı dört gözle bekliyor” ifadelerine yer verildi.

Ayrıca bakanların, teknik toplantıların barajı doldurmak, işletmek ve kuraklık koşullarını ve kuraklığın etkilerini hafifletmek için tedbirleri belirleme noktasında kurallar ve yönergeler belirlemeye çalışması gerektiği konusunda uzlaştığı belirtildi.

Mısır, Mavi Nil’in kolları üzerinde kurulan bu barajın rezervuarını doldurmanın, ülkenin neredeyse tüm su ihtiyacının karşılandığı Nil’den gelen su miktarını azaltmasından endişe ediyor.

Etiyopya ise Nahda’nın, Afrika'daki en büyük hidroelektrik baraj olacağını ve ekonomik gelişiminde çok önemli bir rol oynayacağını söylüyor.

Editörün Seçimi

Multimedya