Afrika’nın Sahel bölgesinde 9 milyon insan yetersiz beslenmekten mustarip

Afrika’nın Sahel bölgesinde 9 milyon insan yetersiz beslenmekten mustarip

Salı, 10 Aralık, 2019 - 08:30
Burkina Faso’da sefalet içinde (Arşiv-Ruters)
Paris/Şarku'l Avsat
Sahel ve Batı Afrika bölgesindeki 16 ülkede gıda desteğine ihtiyaç duyan insan sayısı, güvensizlik ve şiddetin artması sonucu 2019 sonunda 9.4 milyona yükseldi.

Paris Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı’nın merkezinde düzenlenen toplantıda Gıda Krizini Önleme Ağı (RPCA) tarafından yapılan açıklamada, 5 aşamalı ölçeğin 3. seviyesi olan ‘kriz’ aşamasından en çok etkilenen üç ülkenin, Nijerya, Nijer ve Burkina Faso olduğu belirtildi. Nijerya 4 milyon nüfusa sahipken, Nijer’in 1,5 milyon Burkina Faso’nun ise 1,2 milyon nüfusu bulunuyor.

AFP’nin haberine göre toplantıya ilgili 16 Afrika ülkesinden temsilciler, Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) gibi Birleşmiş Milletler (BM) bünyesindeki kurumlar ve Oxfam gibi sivil toplum kuruluşları, tarım ve gıda sektöründen uzmanlar katılım gösterdi.

RPCA’nın açıklamasına göre güvenlik sorunu, gıda kaynakları üzerindeki baskıyı artırarak, pazar ve çarşı gibi yerel geçim kaynaklarının kurulmasını zorlaştırdı.

Bölgesel Gıda Güvenliği Programı Koordinatörü Mahmud Hamdoun, acil yardıma ihtiyacı olan insan sayısının bu yıl ikiye katlanarak 9.4 milyona ulaştığını bildirdi. Hamdoun, bu rakamın geçtiğimiz yıl aynı dönemde 4.5 milyon olduğuna dikkat çekti.

RPCA’nın tahminlerine göre 2020 yılının Haziran-Ağustos ayları arasında yiyecek yardımına ihtiyacı olacak insan sayısı 14.4 milyona yükselmesi bekleniyor.

Editörün Seçimi

Multimedya