Sudan Meslek Odaları Birliği’nden hükümeti değiştirme çağrılarına ret

Sudan Meslek Odaları Birliği’nden hükümeti değiştirme çağrılarına ret

Salı, 10 Aralık, 2019 - 08:00
Hartum/ Muhammed Emin Yasin

Sudan’da devrik Devlet Başkanı Ömer el-Beşir’in rejiminin devrilmesine yol açan halk hareketinin bileşenleri arasında yer alan ve ülkedeki önde gelen kuruluşlardan olan Sudan Meslek Odaları Birliği (SPA), eski rejimin yeniden yapılandırılması çabalarını ve mevcut geçiş hükümetini değiştirme çağrılarını reddetti.

SPA üyesi Muhammed Naci el-Asam, dün, Hartum'da düzenlediği basın toplantısında, tüm Sudan halkının katılımıyla gerçekleştirilen devrimin ardından kurulan geçiş hükümetinin değiştirilmesi yönünde eski rejimin sembol isimleri tarafından yapılan çağrılara halkın kulak vermeyeceğini söyledi. Ayrıca İslami Cephe’nin projesinin başarısız olduğunu ve bugünlerdeki hareketlerinin devrime katkıda bulunduğunu dile getiren el-Asam, “Sudan'ı 30 yıl boyunca yönettiler. Bu süre zarfında ölümlerin yanı sıra yolsuzluklara ve insanların yerinden olmalarına sebep oldular. Sudan halkının önceki rejimin geri dönmesini kabul edeceğini sanmıyorum” ifadelerini kullandı.

Sosyal medyada, önceki rejime mensup olan kimselerin geçici hükümeti değiştirmek için Yeşil Yürüyüş adı altında 14 Aralık'ta yürüyüş düzenleme çağrıları yer aldı. Naci el-Asam, eski rejimin tasfiye edilmesi ve geçiş otoritesinin yeniden yapılandırılması kapsamında geçici hükümetin bazı bakanlarıyla ilgili bazı noksanlıkların bulunduğunu kabul ederek, SPA’nın bu dosyaları yakından takip ettiğini ve bu husustaki gözlemlerini geçiş hükümetine sunduğunu söyledi.

Bununla birlikte SPA, eski rejimin tasfiyesine ilişkin yasanın uygulanması hususunda geçiş hükümetine tam destek verdiğini açıkladı. Geçiş hükümetine, Sudan İşçileri Sendikası başta olmak üzere eski rejime bağlı sendikaları ve kuruluşları feshetmeye yönelik kararların alınması hususunda hızlı hareket etmesi çağrısında bulunan SPA, bir an önce bu sendika ve kuruluşların varlıklarının doldurulması ve mülklerine el konulması gerektiğini belirtti.

Başbakan Abdullah Hamduk’un Washington'a yaptığı son ziyaretin Sudan ile ABD arasındaki ikili ilişkilerde büyük bir sıçramayı temsil ettiğini ifade eden el-Asam, bu ziyaretin en önemli hedefinin 23 yıllık bir aradan sonra Hartum’da ABD’nin diplomatik temsilciliğini ikame etmek olduğunu belirtti. Ayrıca bu adımın, ülkenin terörü finanse eden devletler listesinden çıkarılması açısından oldukça önemli olduğuna dikkat çekerek, iki ülke arasındaki ilişkilerin normale dönmesi için önemli bir başlangıç noktası olduğunu vurguladı.
Yemen’deki Sudan kuvvetleri meselesi

SPA’nın geçici hükümetin Yemen meselesine siyasi bir çözüm bulma vizyonunun yanında durduğunu dile getiren el-Asam, Sudan kuvvetlerini Yemen'den çekilmesi adımının tartışılması çağrısında bulundu. Nitekim Başbakan Hamduk, Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri içerisinde yer alan Sudan kuvvetlerini 15 binden 5 bine düşürdüklerini açıklamıştı.

Ayrıca el-Asam, Sudan hükümeti ile Özgürlük ve Değişim Bildirgesi Güçleri’nin (ÖDBG) Sudan için belirledikleri dış politikanın, Sudan halkının yüce çıkarlarının yanı sıra diğer halklar ve devletlerin ortak çıkarlarına dayandığını vurguladı.

3 Haziran’da gerçekleştirilen oturma eylemini kırma girişimleri sırasında kaybolan kişilerin sayısının 20’ye ulaştığını belirten el-Asam, bu kişilerden 5’inin cesetlerinin bulunduğunu ve ailelerine teslim edildiğini açıkladı. Canlı bulunan kayıp kişilerin ise çeşitli fiziksel yaralanmalardan ve psikolojik bozukluklardan mustarip olduğuna işaret eden el-Asam, SPA’nın bu kimseler için tıbbi prosedürleri tamamlamaya ve onlara psikolojik ve yasal yardım sağlamaya başladığını söyledi.

Öte yandan Korgeneral Muhammed Hamdan Daklu’nun (Hamideti) başkanlık ettiği müzakere heyeti, silahlı hareketlerle olan müzakere turuna yeniden başlamak için bugün Cuba'ya gidiyor.


Editörün Seçimi

Multimedya