Esed ile yapılan röportaj İtalya’da tartışmalara sebep oldu

Esed ile yapılan röportaj İtalya’da tartışmalara sebep oldu

Salı, 10 Aralık, 2019 - 07:45
Beşşar Esed (EPA)
Roma-Londra/Şarku’l Avsat
İtalya’da yayın yapan Rai News 24 televizyon kanalının Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed ile gerçekleştirdiği ve yayınlanmayan röportaj tartışmalara sebep oldu. Röportaj, İtalya’da yayınlanmazken dün akşam Suriye’de yayınladı.

Rai News 24 kanalının Genel Müdürü Monica Maggioni, aynı zamanda kanal tarafından yapılan programları dünyaya servis etmekle ilgileniyor.

26 Kasım’da Suriye Devlet Başkanı ile bir araya gelen Maggioni, özel bir röportaj gerçekleştirdi. Röportajın ardından İtalya’ya dönen Maggioni kendisine şu soruyu sordu: “Görüşme hangi program ve kanalda yayınlanacak?”

Esed ile yapılan röportajın, Rai News 24 haber kanalında yayınlanması önerisi vardı ancak Rai ağı sendikaları bu karara karşı çıktı.

El Vato Cotidiano gazetesine göre, sendikalar, editör ekibinin dışında idari bir pozisyonda yer alan ve artık gazetecilik yapmayan bir kişi tarafından gerçekleştirilen röportajı yayınlama fikrine karşı çıktılar. Rai ağında bin 700’ü aşkın gazeteci çalışıyor.

Rai ağı yetkilileri, 2 Aralık’ta hem Rai New 24 kanalında hem de Suriye'nin ulusal medya kuruluşlarında yayınlanmasına karar verilen röportajın yayınlanmasını süresiz bir şekilde ertelemeye karar verdi.

Geçtiğimiz Cumartesi günü Şam tarafından yapılan açıklamada, iki gün içerisinde Rai News 24 kanalının röportajı yayınlamamaya devam etmesi halinde, röportajın tamamının, Suriye'nin ulusal medya kuruluşları ve sosyal medya aracılığıyla, 9 Aralık 2019 Pazartesi günü, Şam saatiyle akşam 09.00’da yayınlanacağı belirtildi.

Suriye Devlet Başkanlığı Siyasi ve Medya Ofisi, Avrupa medyasının, habercilik ilkelerine uyması gerektiğini hatırlatılarak, İtalya’nın medya özgürlüğü olan ve Avrupa Birliği’ne (AB) üye bir devlet olduğu hatırlatıldı.

La Repubblica gazetesine göre, Rai kanalının röportajı yayınlamasının ‘ihtimal dışı’ olduğu öne sürüldü.

Editörün Seçimi

Multimedya