Cezayir: Buteflika kadroları yargılanıyor

Cezayir: Buteflika kadroları yargılanıyor

Pazar, 8 Aralık, 2019 - 15:15
Cezayirliler televizyonda duruşmayı izliyorlar (Reuters)
Cezayir/Boualem Goumrassa

Cezayir’de mahkemeleri devam eden iş insanları, eski Cumhurbaşkanı Abdülaziz Buteflika’nın kardeşi Said Buteflika’dan, Buteflika’nın beşinci dönem cumhurbaşkanlığı seçim kampanyası için milyonlarca dolar tutarında fon toplama yönünde talimat aldıklarını teyit ettiler. Mahkeme hâkimi, Said’in kampanya hazinesiyle ilgili bilgilere sahip olduğu kanaati doğrultusunda onun ifadesinin dinlenmesi için askeri cezaevinden alınarak mahkemeye getirilmesi yönünde talimat verdi.

Buteflika rejiminin sembol isimlerini yaklaşık bir haftadır yargılayan başkentteki Cezayir Ceza Mahkemesi’nde dün bir duruşma gerçekleştirdi.  

Said, kendisine yöneltilen devlet otoritesine ve orduya karşı komplo düzenlemek suçlamalarının ardından askeri yargı tarafından 15 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Kara sınırı üzerinden Tunus'a kaçmak üzereyken nisan ayında tutuklanan işadamı Ali Haddad, Said’in ondan para toplamasını ve topladığı bu paraları 18 Nisan seçimlerinde Buteflika’nın seçim kampanyası direktörü Abdülmelik Sellal’a teslim etmesini istediğini söyledi. Ayrıca kampanyayı finanse etmek için birkaç iş adamından bağış almakla görevlendirildiğini kaydeden Haddad, şirket ofisinde büyük miktarda para bulundurduğunu teyit etti. 2012 ile 2017 arasında başbakanlık yapan Sellal, hakkındaki yolsuzluk suçlamasından dolayı şu an hapiste bulunuyor.

Mahkeme hâkimi, Ali Haddad'a yönelttiği sorularını, seçim kampanyası düzenlemeleriyle ilgili devasa harcamalarla ilgili kara para aklama şüphesi üzerine yoğunlaştırdı. Bunu reddeden sanık, beşinci dönem cumhurbaşkanlığı seçimi fonlarıyla ilgili tüm konularda nihai karar merciinin Said Buteflika olduğunu söyledi.

Yabancı bir otomobil satış şirketinin sahibi olan Ömer Rebrab ise bir Alman otomobil kurulum şirketinin sahibi olan Murad Ulemi’nin eski Sanayi Bakanı Abdüsselam Buşarib'e başkentin Hydra mahallesinde lüks bir konut hediye ettiğini ve bunun karşılığında araba montajı alanında çalışmak üzere kendisinden ruhsat aldığını açıkladı. Ayrıca Rebrab, Buşarib’in şirketini bu alana yatırım yapmaktan mahrum ettiğini belirtti. Ömer'in babası Cezayir'in en zengin iş insanı İssad Rebrab'ın gümrükle ilgili ticari anlaşmazlık nedeniyle birkaç aydır hapiste bulunduğu biliniyor. Şu anda Fransa’da ikamet eden Buşarib, mahkemede yargılanmak üzere ülkeye dönmesi yönündeki çağrıyı reddetti. İsminin açıklanmasını istemeyen ve ona yakın olan bir kaynak, Şarku’l Avsat’a konuştu. Geçen hafta Paris'te Buşarib ile görüştüğünü ifade eden kaynak, onun mahkemenin kendisini hapis cezasına çarptırmaya hazır olduğunu düşündüğünü ve iktidar adamlarının çatışmalarının kurbanı olduğunu söylediğini belitti.

Birçok iş insanı tarafından Said Buteflika’ya yöneltilen bu suçlamaların ardından mahkeme hâkimi, Buteflika’nın seçim kampanyasının gizli finansmanının kim olduğu gerçeğinin ortaya çıktığını düşündü ve onu mahkemede dinlemeyi istedi. Bunun ardından hâkim, duruşmayı erteledi ve seçim kampanyası hazinesiyle ilgili bilgilere sahip olduğu kanaati doğrultusunda onun ifadesinin dinlenmesi için askeri cezaevinden alınarak mahkemeye getirilmesi yönünde talimat verdi. Eski istihbarat direktörleri General Beşir Tartak ve Muhammed Medin hakkında da benzer suçlamalar doğrultusunda Said’in aleyhinde verilenen kararın aynısı mevcut.

Öte yandan yurtdışındaki Cezayir vatandaşları dün oy vermeye başladılar. Fransa’da yayınlanan bazı videolarda, konsoloslukların girişinde seçmenler arasında birtakım çatışmalar yaşandı.

Cezayir basınının Fransa kaynaklı haberlerine göre sabah saatlerinde katılım oldukça düşüktü. Fransa'da yaklaşık 700 bin Cezayirli bulunuyor. Dünyanın geri kalanında ise 4 milyondan fazla Cezayirli yaşıyor ve bu sayısının yarısından az bir kısmının oy kullanma hakkı var.


Editörün Seçimi

Multimedya