Cezayir: Cumhurbaşkanı adaylarının vaatleri alay konusu

Cezayir: Cumhurbaşkanı adaylarının vaatleri alay konusu

Pazar, 8 Aralık, 2019 - 14:15
(Şarku'l Avsat-Arşiv)
Cezayir/Ali Yahya
Cezayir’de yaklaşan Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde adayların vaatleri alay konusu oldu.

Uzmanlara göre; tuhaf seçim vaatleri, adaylarının kendilerini yenileyemediğini, ayrıca halkla devlet arasında kaybolan güveni tesis etmekten uzak olduklarını gösteriyor.

Cezayir halkı seçim kampanyalarındaki ‘vaat savaşını’ istihza içeren bir ilgiyle takip ediyor.

Abdülaziz Buteflika döneminin sona ermesine müteakip politikacıların üslup değişikliğine gitmesini uman vatandaşlar, adayların ‘aynı zihniyeti’ sürdürmesi dolayısıyla hayal kırıklığına uğramış durumda.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olmaya hak kazanan 5 kişiden biri olan Abdulkadir bin Karine, kazanması durumunda; Maliki fıkhını bilen Kur’an-ı Kerim hafızlarına doğrudan lise diploması, bunun yanı sıra İbni Malik’in Elfiyesi (Arapça gramer kitabı) sahih hadisler ile Muhtasar Halil kitabını ezbere bilenlere de lisans diploması vereceğini açıkladı.

Bir başka aday İzzeddin Meyhubi ise, işsiz her vatandaşı maaşa bağlayacağını, ürünlerini yurt dışına ihraç eden çiftçilere de, gelirlerden elde edilecek meblağın yüzde 50’si oranında ek destek sağlayacağını vaadetti.

Abdulmecid Tebbun da Buteflika döneminde yurt dışına kaçırılan paraların yerini bildiğini iddia ederek, seçimleri kazanması durumunda bu paraların nerede olduğunu açıklayacağını ve geri getirmek için elinden geleni yapacağını ifade etti.

Ali Benflis ise cumhurbaşkanı olması durumunda bir geçiş hükümeti kuracağını açıkladı ancak askeri konsey bir ‘geçiş döneminin’ söz konusu olmadığını vurgulamıştı.

Abdulaziz Belaid de bir takım muğlak vaatlerde bulundu.

Şarku’l Avsat’ın Independent Arabia’dan aktardığı habere göre analist Esma Sabrine “adaylar eski yönetimi eleştirerek genelde, ekonomik, sosyal değişim, yaşam standartlarını yükseltmek ve petrole dayalı ekonomiden, çok çeşitli ekonomiye geçişle ilgili ortak vaatlerde bulundu. Fakat adayların sektör tercihleri birbirinden çok farklı ve ekonomik atılım programları belirsiz” ifadelerini kullandı.

Ülkedeki ekonomik verilerin sorunlu olduğuna işaret eden Sabrine, ‘’Adaylar finansal yolsuzlukla mücadele edeceklerini, ekonomiyi kalkındıracaklarını söylüyor ancak rakamlarla değil farazi konuşuyorlar. Ellerinde somut veriler yok ve vaatleri de hayalcilik içeriyor. Bütün işsizlerin maaşa bağlanması ya da çiftçilere yapılacak ek destekler ülkenin şu anda içinde bulunduğu kırılgan finansal durumunun kaldırabileceği bir şey değil, bu yönüyle bana gerçekçi gelmiyor. Hafızlara lisans diploması verilmesi vaadi ise mantıksız, böylesi bir karar eğitim seviyesini düşüreceği gibi, Cezayir üniversite diplomalarının uluslararası düzeyde kabul edilmemesine de yol açabilir” diye konuştu.

Uluslararası hukuk uzmanı İsmail Halef, 12 Aralık’ta gerçekleştirecek cumhurbaşkanlığı seçimlerinin zor bir süreçten geçtiğini söyledi. Cumhurbaşkanın etkin olabilmesi için seçimlere katılımın önemli olduğunu vurgulayan Halef “Boykot çağrılarının sonucu ne olur kestirmek zor, gösteriler hala devam ediyor, ekonomik durum kritik, şu an ki vaatleri ne olursa olsun cumhurbaşkanı seçilecek kişinin bu vaatleri yakın gelecekte gerçekleştirebilmesi mümkün görünmüyor” dedi.

Cumhurbaşkanı adaylarını eleştiren Halef, “Vaatlerinin içeriği ve üslupları, halkı anlamaktan uzak olduklarını ve eski dönemin siyaset anlayışından kurtulamadıklarını gösteriyor. Değişim için Parlamento seçimlerinin daha fazla önem arz ettiği kanısındayım, nitekim yerel seçimlerle birlikte bir nevi geçiş dönemine girmiş bulunacağız. Cumhurbaşkanı adayları bazı yasaları değiştirebilir ancak ekonomik değişimi başarabileceklerini öngörmüyorum” diye konuştu.

12 Aralık’ta yapılması planlanan cumhurbaşkanlığı seçimlerine az bir zaman kala, yaklaşık 9 aydır talep edilen değişikliklerin gerçekleştirilmediği gerekçesiyle binlerce Cezayirli seçimlere yönelik ‘boykot’ çağrıları yapıyor. Ordu liderliği ise mümkün olan en kısa sürede yeni cumhurbaşkanını seçmekte ısrar ediyor.

Editörün Seçimi

Multimedya