Johnson'dan İngiltere'ye göçü azaltma sözü

Johnson'dan İngiltere'ye göçü azaltma sözü

Pazar, 8 Aralık, 2019 - 12:30
İngiltere Başbakanı Boris Johnson (Reuters-Arşiv)
Londra/Şarku’l Avsat
İngiltere Başbakanı Boris Johnson, bugün yaptığı açıklamada, eğer bir sonraki seçimi kazanırsa ülkesine yönelik göçü sınırlandıracağına söz verdi.

İngiltere’de 12 Aralık’ta dünyanın 5’inci büyük ekonomisinin kaderini belirleyecek olan erken seçim yapılacak. Seçim yarışı, Muhafazakar Parti lideri Başbakan Johnson ile İşçi Partisi lideri sosyalist Jeremy Corbyn arasında yaşanacak.

Seçilmesi halinde göçmen sayısının azalacağını vurgulayan Johnson, bunun da göçmen sayısındaki azalmayla kontrol edilebilir hale gelen sistem sayesinde gerçekleşeceğini söyledi.  Başbakan Johnson, “Doğru olmadığını düşündüğüm şey; kontrolsüz ve sınırsız bir yaklaşımın izlenmesi” dedi.

Göçmen sayısını kontrol altına almak için puan bazlı bir göçmen sistemi kurulacağının sözünü veren Johnson, donanımsız göçmenlerin ülkeye girişinin engelleneceğini, yalnızca donanımlı ve yetenekli göçmenlerin İngiltere’ye gelmesine odaklanacağını ifade etti.

“Göçmenlere düşman değilim” diyen Johnson, sözlerine şöyle devam etti;

“Eğer yetenekli ve donanımlılarsa insanların ülkemize gelerek yeteneklerini gösterebileceklerine ve ülkemiz için bir şeyler yapabileceklerine inanıyorum. Bu harika olur.”

Öte yandan Reuters’ın haberine göre Johnson, işlediği en kötü suçu itiraf etti. Sky NetWork kanalında kendisine yöneltilen soruları yanıtlayan Johnson, bugüne kadar işlediği en kötü suçu itiraf etmeye hazır olup olmadığı sorulduğunda kaldırımda bisiklet sürerek kanunları çiğnediğini söyledi. Soruyu yanıtlamadan önce danışmanlarından tavsiye isteyen Johnson, “Bazen her gün kullandığım bisikletimle kaldırımda bisiklet sürmekle ilgili kanunları çiğnediğimi düşünüyorum” dedi.

Kaldırımda bisiklet sürülmesine tamamen karşı olduğunu vurgulayan Johnson, “Bunun bir hata olduğunu düşünüyorum ve bu konuda kendimi çok kötü hissediyorum. Fakat bazen ben de bisikletle kaldırıma çıkmış olabiliyorum” şeklinde konuştu.

Johnson, seçim sonuçlarıyla ilgili endişeli olup olmadığı sorusuna ise “Elbette, bunun ülke için belirleyici bir an olduğunu düşünüyorum” yanıtını verdi.

Editörün Seçimi

Multimedya