Rusya'nın Suriye'nin kuzeybatısında gerçekleştirdiği saldırıda onlarca kişi hayatın kaybetti

Rusya'nın Suriye'nin kuzeybatısında gerçekleştirdiği saldırıda onlarca kişi hayatın kaybetti

Pazar, 8 Aralık, 2019 - 10:45
Rusya’nın, İdlib kırsalındaki El-Bara beldesine, dün, düzenlediği hava saldırısının ardından (AFP)
Şam-Londra/Şarku’l Avsat

Suriye'nin kuzeybatısındaki İdlib kırsalında Rusya’nın gerçekleştirdiği tahmin edilen bombardımanda onlarca sivilin öldüğü ve yaralandığı kaydedildi. Yaşanan bu olay sonrası Rusya ve Türkiye arasında ateşkes anlaşmasının sağlandığı Gerginliği Azaltma Bölgesi'nde gerilim yeniden tırmanmış oldu. 

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), tarafından yapılan açıklamada, İdlib'in güney kırsalında yer alan Cebel Ez-Zaviye'deki Belyun köyünde Rus savaş uçaklarının bombardımanı sonucu bir yetişkin ve bir çocuğun öldürüldüğünün belgelediği belirtildi. Açıklamada, “Hava bombardımanında ölenlerin sayısı 6’sı çocuk 12 kişiye yükseldi. Helikopterlerin İdlip’in güneyindeki Abdita köyüne varil bombası atması sonucu içerisinde üç çocuk ve bir kadının yer aldığı beş sivil hayatını kaybetti. Rusya’nın İdlib kırsalındaki El-Bara beldesine düzenlediği hava saldırısında içerisinde iki kadın ve bir çocuğun da yer aldığı 4 kişi, hayatını kaybetti. Rusya’ya ait savaş uçaklarının İdlib'in güney kırsalında yer alan Cebel Ez-Zaviye'deki Belyun köyüne düzenlediği saldırı sonucunda ise biri çocuk iki kişi hayatını kaybetti. Rejime ait savaş uçaklarının İdlib'in doğusundaki Bicgas beldesinde düzenlediği hava saldırısı sonucu bir çocuk yaşamını yitirdi.  Yaralıların sayısının 31’in üzerinde olduğu kaydedildi. Bunlardan bazılarının durumu kritik. Hala ölü sayısında artış yaşanabilir” ifadelerine yer verildi.

SOHR tarafından yapılan açıklamada, “Rusya’ya ait savaş uçakları, dün sabah hava saldırıları düzenledi. Saldırılarda İdlib kırsalındaki El-Bara beldesi ve İdlib'in güneyindeki Marratinnuman beldesinde yer alan Raffa köyü hedef alındı. Rejime ait helikopterler dönüşümlü bir şekilde Kafr Nabl kasabasını varil bombası ile hedef aldılar” ifadelerini kullandı.
SOHR tarafından yapılan açıklamanın devamında şu ifadeler yer aldı;

“Hava saldırısı, önceki gün gece yarısından beri bölgede hüküm süren olağan bir sakinliğin ardından geldi. Bir yandan İdlib'in güneydoğu kırsalında ve Kobani’de çatışmaların yaşandığı görülürken, bir yandan da rejim güçleri ve onlara bağlı silahlı gruplar ile Suriye’deki muhalif gruplar arasında füzeler ve ağır makineli tüfekler ile karşılıklı saldırıların gerçekleştirildiği kaydedildi” ifadelerine yer verildi.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Ağustos ayında Moskova ve Ankara arasında yapılan anlaşmadan bu yana öldürülenlerin sayısının 772’ye çıktığını açıkladı.


Editörün Seçimi

Multimedya