Erdoğan: Libya mutabakatını BM’ye gönderdik ve Akdeniz'de sondaj faaliyetlerine devam edeceğiz

Erdoğan: Libya mutabakatını BM’ye gönderdik ve Akdeniz'de sondaj faaliyetlerine devam edeceğiz

Cumartesi, 7 Aralık, 2019 - 15:00
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan (Arşiv-Reuters)
Ankara/Şarku'l Avsat
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti İstanbul İl Başkanlığınca Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenen Genişletilmiş İl Başkanları Meclis Toplantısı'nda Türkiye ile Libya arasında deniz hattı kurma çalışmalarının devam ettiğine dikkat çekti. İki ülke arasında imzalanan mutabakat metninin Birleşmiş Milletler’e (BM) gönderildiğini açıkladı.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre Erdoğan, bugün yaptığı konuşmada, “Bu mutabakat metniyle özellikle de deniz yetki alanlarının sınırlarının daraltılmasına yönelik anlaşma Meclis'imizden geçti. Ben de imzaladım, şimdi de BM’ye gönderildi. İnşallah hem askeri güvenlik hem de deniz yetki alanlarının sınırlandırılmasıyla ilgili adımları atmış oluyoruz” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı, Türkiye'nin uluslararası deniz hukuku ve uluslararası hukuktan doğan haklarını sonuna kadar savunacağını ve haklarının takipçisi olacağını vurguladı.  Erdoğan “ Keşif ve sondaj gemilerimiz ile petrol ve gaz aramaya devam edeceğiz” dedi.

27 Kasım'da Türkiye ile Libya arasında deniz yetki alanları sınırlandırmasına dair bir mutabakat muhtırası imzalanmıştı. Muhtıra iki ülkenin uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarını korumayı hedefliyor.

Mısır, Yunanistan, Kıbrıs ve Libya Parlamentosu muhtıraya itiraz etti. Yunanistan dün Libya’nın Atina Büyükelçisi’ne ülkeyi terk etmesi için 72 saat mühlet verdi.

 


Editörün Seçimi

Multimedya