ABD: İran'a karşı kullanacak çok fazla aracımız var

ABD: İran'a karşı kullanacak çok fazla aracımız var

Cumartesi, 7 Aralık, 2019 - 14:30
ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Kelly Craft
New York/ Ali Berda

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) aralık ayı dönem başkanı olan ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Kelly Craft, ülkesinin İran’a karşı maksimum baskı politikasını sürdürmeye devam edeceğini söyledi. “İran'a karşı kullanacak çok fazla aracımız var ve kullanmaya da devam edeceğiz” diyen Craft, Suudi Arabistan liderliğindeki Arap Koalisyonu'nun Yemen'de ki rolüne ve Riyad Anlaşması’na övgüde bulundu.

ABD Başkanı Donald Trump ile yakınlığıyla bilinen Craft, ABD'nin BM Daimi Temsilcisi olarak atanmasının ardından ilk kez düzenlediği basın toplantısında  BMGK’nın 12 Aralık’ta ‘dünyanın en kötü insani krizinin yaşandığı’ Yemen’deki durumu görüşeceğini belirterek, milyonlarca Yemenlinin Dünya Gıda Programı tarafından yürütülen insani yardımlara muhtaç olduğunu söyledi.

Suudi Arabistan liderliğindeki Arap Koalisyonu olmadan Yemen’de herhangi bir anlaşmanın mümkün olmadığını kabul etmenin önemine dikkati çeken Craft, kasım ayında imzalanan Riyad Anlaşması’nın çatışmayı siyasi çözüme ulaştırmaya bir adım daha yaklaştıracağını vurguladı. Temsilci, İran’ın Husi milislere destek verdiğinin farkında olmak gerektiğini belirterek milislerin, Dünya Gıda Programı’nın yardımlarının ulaştırılmasına izin vermediklerinin altını çizdi.

ABD'nin BM Daimi Temsilcisi, 19 Aralık’ta BMGK’nın İran’ın yarattığı tehlikeleri gözden geçirmek için bir toplantı düzenleyeceğini hatırlatan Craft, söz konusu toplantının Güvenlik Konseyi'nin 2231 sayılı kararının (İran'ın nükleer silah taşıyabilecek kapasitede balistik füze yapımıyla ilgili herhangi bir faaliyette bulunmaması isteyen karar) uygulanması için önemli bir fırsat olduğunu kaydetti. ABD’nin BM Daimi Temsicisi Craft açıklamasında İran’ın Yemen, Suriye ve diğer bölgelere müdahale etmeye devam ettiğini belirterek Tahran yönetiminin ‘sorumlu tutulmasının’ gerektiğini söyledi.

Craft, “Davranışlarını değiştirmek istediklerine yönelik herhangi bir  belirti görülmedi… Bu bizim içim kabul edilebilir değil” diyerek, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed rejiminin, Suriye halkına yaptığı zulme işaret etti. ‘Kimyasal silah kullanımının’ düşünülemez dahi olduğunun altını çizen Craft, bu eylemlerden İran ve Esed rejimini sorumlu tutacaklarını hatırlattı. “İran'a karşı kullanacağımız çok fazla araç var. Davranışları değişmedi. Yemen'e Suriye'ye Irak'a müdahale etmeye devam ediyorlar. Her yerdeler” diye konuştu.

İran hükümetinin, halkına karşı kötü muamelede bulunduğunu söyleyen Temsilci, İran halkına saygı duyduklarını belirterek Washington yönetiminin maksimum baskı politikasını sürdürmeye devam edeceğini, çünkü İran’ın Ortadoğu’daki ‘kötü oyuncu’ olduğunu vurguladı.

Irak ve İran’da yapılan hükümet karşıtı gösterilere de değinen ABD’li Temsilci, gençlerin seslerinin duyurabilmelerini istediklerini ve ülkesinin güvenlik güçlerinin göstericilere güç kullanmasına karşı çıktığını kaydetti. ABD’nin İran ve Irak hükümetlerinin gösteriler karşısında gösterdiği eğilimden derin endişe duyduğunun da altını çizdi.

Craft, Şarku’l Avsat’ın Lübnan’daki barışçıl gösterileri bastırmaya çalışan Hizbullah’ın rolüne ilişkin sorusuna verdiği yanıtta İran’ın müdahalelerine dikkat çekti. “İran’a karşı maksimum baskı uygulamaya devam edeceğiz. İran’ın kötü niyetli davranışlara yönelik çok fazla aracımız var” dedi.


Editörün Seçimi

Multimedya