ABD ve Taliban arasındaki müzakereler yeniden başladı

ABD ve Taliban arasındaki müzakereler yeniden başladı

Cumartesi, 7 Aralık, 2019 - 12:00
Taliban liderlerinde Molla Abdulgani Birader (soldan üçüncü), Afgan hükümeti ile Moskova’da yapılan görüşmelere başkanlık ediyor (Arşiv-AP)
Washington/Şarku’l Avsat

ABD Başkanı Donald Trump’ın, Afganistan’da 18 yıldır süren savaşı sona erdirmek için diplomatik çabaları askıya almasından üç ay sonra bugün Katar’da ABD’li heyet ve Taliban arasında yeniden görüşmelere başlandı.

ABD’li bir kaynak, ülkesinin bugün yeniden Katar’ın başkenti Doha’da düzenlenen müzakerelere katıldığını belirterek, görüşmelerde, Afganistan’da yaşanan şiddetin azaltılması ve ateşkes konularına odaklanılacağını söyledi.

Geçtiğimiz Eylül ayında, ABD ve Taliban arasında, Washington’un, Afganistan’daki birliklerini geri çekmesi karşılığında barış anlaşması imzalaması bekleniyordu.

Anlaşmanın, Taliban ve Afganistan hükümeti arasındaki 18 yıllık savaşı sona erdirecek bir barışın yanı sıra, doğrudan müzakerelerin önünü açması bekleniyordu.

Fakat aynı ay içerisinde, Trump, Kabil’deki bir saldırıda bir ABD askerinin öldüğü gerekçesiyle Camp David’de Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani ve Taliban liderleriyle düzenlenecek olan gizli görüşmeyi de iptal ederek müzakerelerden çekilme kararı aldı.

Geçtiğimiz hafta sürpriz bir şekilde Afganistan’daki ABD askeri üssüne ziyaret gerçekleştiren ABD Başkanı, Taliban’ın ‘anlaşma yapmak istediğini’ söyledi.


Editörün Seçimi

Multimedya