Washington: Rus hava savunması Trablus yakınlarında bir ABD İHA’sı düşürdü

Washington: Rus hava savunması Trablus yakınlarında bir ABD İHA’sı düşürdü

Cumartesi, 7 Aralık, 2019 - 11:15
Kaliforniya'daki bir ABD İHA’sı (Arşiv-Reuters)
Washington/Şarku'l Avsat
ABD Afrika Komutanlığı (AFRICOM), geçtiğimiz ay Libya'nın Trablus bölgesinde radardan kaybolduğu bildirilen bir insansız hava aracının Rus hava savunma sistemleri tarafından düşürüldüğüne iddia ederek, İHA’nın enkazını talep etti.

Reuters’in haberine göre, üst düzey yetkililer yaşanan bu olayın, Moskova’nın enerji bakımından zengin olan Libya’da giderek artan etkisini gösterdiğini ifade etti. Rus paralı askerlerinin Libya iç savaşına ve Trablus'un kontrolüne yönelik savaşa müdahale ettikleri bildirildi.

AFRICOM Komutanı General Stephen Townsend yaptığı açıklamada, düşürülen İHA’nın ilk etapta ABD’ye ait olduğunun bilinmediğini söyledi.

Reuters’e konuşan Townsend, “Ama şimdi kesin olarak biliyoruz ve enkazı vermeyi reddediyorlar. Nerede olduğunu bilmediklerini söylüyorlar, ancak buna inanmıyorum” ifadelerini kullandı.

AFRICOM Sözcüsü Hava Kuvvetleri Albay Christopher Karns, İHA'nın 21 Kasım'da kaybolduğunu söylemişti.

Reuters'a göre, Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti'nden bir yetkili, konu hakkında yaptığı açıklamada, "Rus paralı askerlerinin bu olaydan sorumlu olduğu görülüyor" dedi.

Halife Hafter liderliğindeki Libya Ulusal Ordusu, mevcut durumda, uluslararası arenada kabul gören Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti’nin (UMH) egemenliği altındaki Trablus’ta kontrolü ele almaya çalışıyor.

 

Editörün Seçimi

Multimedya