Esper: ABD ordusu, hali hazırda Ortadoğu’da yaşanacak herhangi bir çatışmayı engelleme yeteneğine sahip

Esper: ABD ordusu, hali hazırda Ortadoğu’da yaşanacak herhangi bir çatışmayı engelleme yeteneğine sahip

Cumartesi, 7 Aralık, 2019 - 10:45
Hürmüz Boğazı’ndaki Abraham Lincoln uçak gemisinden kalkan helikopter (Arşiv-Reuters)
Washington/ Şarku’l Avsat

ABD Savunma Bakanı Mark Esper, dün yaptığı açıklamada, ABD ordusunun Ortadoğu’da yaşanacak herhangi bir çatışmayı engelleme yeteneğine sahip olduğunu belirterek, medyada yer alan bazı haberleri ise yalanladı.

Reuters’ın haberine göre, basında çıkan haberlerde ABD’nin İran tehdidi karşısında Ortadoğu’ya ek asker göndereceği iddia edilmişti.

Kaliforniya’daki Ronald Reagan Başkanlık Kütüphanesi’nde gerçekleşecek bir foruma katılacağı sırada açıklamalarda bulunan Esper, “Ortadoğu’ya 14 bin asker göndermeyi asla tartışmadık ve değerlendirmedik. Savunma Bakanlığı her zaman hasımlarımızın gelecekteki faaliyetlerine yanıt vermeye hazırdır ancak bu haber yanlıştır” dedi.

Bakan Esper, taleplerin düzenli olarak değerlendirildiğini belirterek, hali hazırda 14 bin asker konuşlandırma gibi bir talebin olmadığını dile getirdi.

ABD Savunma Bakanı’nın bu açıklamaları, Wall Street Journal gazetesinin önceki gün yayınladığı, ABD’nin İran tehdidine karşı Ortadoğu'ya 14 bin asker konuşlandıracağı haberinin ardından geldi.

ABD tarafından İran’a uygulanan yaptırımlar ve iki ülke arasında yaşanan gerginlik göz önüne alındığında, ABD Savunma Bakanlığı’nın (Pentagon) Ortadoğu’ya ek asker konuşlandırma konusu son aylarda sıklıkla dünya basınında yer alan haberler arasındaydı.

Öte yandan, ABD'nin İran Özel Temsilcisi Brian Hook önceki gün yaptığı açıklamada, İran’da benzin zammına tepkiyle başlayan gösterilerde binden fazla kişinin hayatını kaybetmiş olabileceğini söyledi. 


Editörün Seçimi

Multimedya