Macron’un müttefiki ‘kamu fonlarının kötüye kullanmakla’ suçlandı

Macron’un müttefiki ‘kamu fonlarının kötüye kullanmakla’ suçlandı

Cumartesi, 7 Aralık, 2019 - 09:30
Fransız politikacı François Bayrou (AFP)
Paris/Şarku'l Avsat
Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un müttefiki ve eski bakan Francois Bayrou, Avrupa Parlamentosu’ndaki partisi MoDem’deki milletvekili asistanlarıyla ilgili davada kamu fonlarını kötüye kullanmakla suçlandı.

AFP’nin haberine göre Bayrou’nun avukatı Pierre Cornut-Gentille, “Daha önce basına yansıyan bu suçlamaya sunulan tüm delillere aykırı bir karar verildi” dedi. Cornut-Gentille, sonraki aşamaları tamamlamanın suçlamanın tamamen temelsiz olduğunu kanıtlayacağını söyledi.

MoDem Partisi lideri 68 yaşındaki Bayrou, Paris Mahkemesi hâkimleri tarafından yaklaşık 10 saat boyunca sorgulandı. Bayrou, bu süre zarfında, parti için part-time olarak çalışan milletvekili asistanları olup olmadığı, Avrupa kredileriyle finanse edilen görevlerini yapıp yapmadıkları ve MODem Partisi içerisinde maaşların ödenmesi konusunda usulsüzlük yapılıp yapılmadığı ile ilgili tüm soruları cevapladı.

Bu davaya ilişkin ön soruşturma, Haziran 2017'de açılmıştı. O dönemde Adalet Bakanı olarak görev yapan Bayrou, istifa etmek zorunda kalmıştı.

Kasım ayının ortalarından beri birçok kişi MoDem Partisi liderine yönelik suçlamada bulundu. Bunlar arasında eski Avrupa milletvekili ve eski Avrupa Komisyonu başkanlığı adayı olan Sylvie Goulard, eski Adalet Bakanı Michel Mercier ve partinin mali sorumlusu Alexander Nardel de bulunuyor.

 


Editörün Seçimi

Multimedya