Hamduk: Yemen ve Libya'daki askerlerimiz geri dönecek

Hamduk: Yemen ve Libya'daki askerlerimiz geri dönecek

Cumartesi, 7 Aralık, 2019 - 07:00
Sudan Başbakanı Abdullah Hamduk, Atlantik Merkezi Başkanı Frederick Kempe ve Afrika Çalışmaları Direktörü J. Peter Pham’den plaket aldı. (Şarkul Avsat)
Washington / Mouaz al-Omari ve Amr Nabil

Sudan Başbakanı Dr. Abdullah Hamduk, ABD yönetiminin Sudan ile diplomatik ilişkileri yeniden kuracağı ve temsil seviyesini büyükelçilik düzeyine yükselteceği yönündeki açıklamasının Sudan hükümeti için büyük bir başarı olduğunu söyledi. Bunun Washington'a yaptığı tarihi ziyaretin meyvelerinden biri olduğunu belirten Hamduk iki ülke arasındaki ilişkilerin gelecekte artmasını umduğunu kaydetti.

ABD Dışişleri Bakanı'nın Atlantik Konseyi Araştırma Merkezi tarafından düzenlenen konferansta yaptığı duyuruda Sudan ile diplomatik ilişkilerin yeniden kurulacağı ve diplomatik temsil seviyesinin büyükelçilik düzeyine yükseltileceği belirtilerek eski rejiminin iktidarının aksine Sudan’ın uluslararası toplumdaki rolünün güçlendirilmesini vazife edinen yeni hükümetin başarısına değinildi.

Hamduk da Sudan'ın teröre destek veren ülkeler listesinden çıkarılmasının önemine dikkat çekti. Bunun ABD'deki mevcut hükümet tarafından Beyaz Saray yönetimi, Dışişleri Bakanlığı, milletvekilleri, Kongre ve entelektüeller ile uzmanlar tarafından düzenlenecek bir dizi toplantı ve görüşmeden sonra, yakın zamanda gerçekleşeceğini söyledi.
Hamduk sözlerine şöyle devam etti:

“Sudan geçmişteki ülke olmayacak. Şimdiki haliyle de aynı kalmayacak. Her şey sonsuza kadar değişti. Biz dünya çapındaki diğer büyük devrimler ile Sudan devrimini karşılaştırdığımızda bundan gurur duyuyoruz. Belki de bu devrimin en belirgin özelliği gençler ve kadınlar tarafından yönetilen, sakin bir devrim olmasıydı. Şimdi önceliğimiz savaşı durdurmak ve Sudan'da sürdürülebilir barışın temellerini atmaktır.”

Sudan Başbakanı, mevcut hükümetinin eski rejimden iyi ya da kötü bazı mirasları devraldığını da inkar etmedi. Ancak Sudanlılar bunu değiştirmeyi kendilerine görev edindiğini ve sorunları doğru bir şekilde belirleyebilen ve bunları düzgün bir şekilde ele alabilecek tek mercinin de kendileri olduğunu kaydetti. “Son 50 yıl içinde, 1964 ve 1985'te üç geçiş hükümetine şahit olduk. Fakat bu seferki tamamen farklı" ifadelerini kullandı.

Hamduk, Sudan'ın Yemen ve Libya'daki askeri misyonuna ilişkin olarak yaptığı açıklamada Yemen'deki çatışmalara katılan Sudanlı askerlerin zaman içinde yavaş yavaş ülkelerine döneceği bilgisini verdi. Yemen'deki çözümün barışçıl olması gerektiğini ve Libya da dahil herhangi bir yerde askeri bir çözüm bulunmadığını belirtti.  Bu adımın Sudan halkının savunduğu değişim taleplerinin bir uzantısı olduğunu vurguladı.


Editörün Seçimi

Multimedya