Beyaz Saray, Adalet Komitesi’ndeki azil oturumlarına katılmayacak

Beyaz Saray, Adalet Komitesi’ndeki azil oturumlarına katılmayacak

Cumartesi, 7 Aralık, 2019 - 07:00
ABD Başkanı Donald Trump (EPA)
Washington / Şarkul Avsat

Beyaz Saraydan bugün yapılan açıklamada ABD Başkanı Donald Trump'ın görevden alınması ile ilgili yürütülen soruşturma ve  konuyla ilgili tüm hukuki süreç “hiçbir temeli olmayan bir tiyatroya” benzetildi.

Beyaz Saray avukatı Pat Cipollone, Temsilciler Meclisi Adalet Komitesi Başkanı Demokrat Jerrold Nadler'e yazdığı mektupta, "Bildiğiniz gibi, soruşturmanız tamamen asılsız" dedi.

Cipollone, Beyaz Saray'ın sürece dahil edilmesini de göz önüne alarak "Demokratlar bu maskaralıkla ABD’nin zamanını yeterince boşa harcadı" ifadesini kullandı.

Cipollone, Beyaz Saray'ın Temsilciler Meclisi Adalet Komitesi'ndeki sürece ilişkin de açıklamalarda bulundu. Adalet Komitesi’ndeki azil soruşturmasına katılmayacaklarını bildirdi.

Komite, bu ay içinde tüm Konsey tarafından oylanacak bir iddianame üzerinde çalışıyor.

Yapılan değerlendirmeler Demokratların başta Ukrayna'ya ABD’de 2020’de düzenlenecek başkanlık seçimlerine müdahale etmesi için baskı yaparak güç kullanması olmak üzere Trump’a yöneltilen suçlamalarla ilgili oylamada çoğunluğu elde etmeyi başaracağı yönünde. Ancak sürecin, çoğunluğu Cumhuriyetçi olan Senato'da Trump’ın lehine döneceğine kesin gözüyle bakılıyor.


Editörün Seçimi

Multimedya