Alman vekil: Bölgedeki silahlanma yarışı İran'ın çıkarına değil

Alman vekil: Bölgedeki silahlanma yarışı İran'ın çıkarına değil

Cumartesi, 7 Aralık, 2019 - 06:30
İktidar partisi Alman Milletvekili Roderich Kiesewetter (Şarku’l Avsat)
Roma/Raghida Behnam
Almanya’da iktidardaki Hristiyan Demokrat Birliği Partisi milletvekili Roderich Kiesewetter, İran’ın aynı politikalara devam etmesi halinde Avrupalıların sabrının tükenebileceğini vurguladı. Şarku’l Avsat’a konuşan Alman Milletvekili Kiesewetter, bölgedeki silahlanma yarışının Tahran'ın çıkarına olmadığını söyledi.

Roma’daki “Akdeniz Diyaloğu Forumu’na” katılan milletvekili, "Amaç bölgedeki bir silahlanma yarışından kaçınmaktır" dedi. Kiesewetter, “Çünkü eğer İran nükleer silaha sahip olursa, bu Suudi Arabistan, Türkiye ve Mısır'ın da nükleer silaha sahip olmak isteyeceği anlamına gelecektir. Bu bizim çıkarlarımıza değil, İran'ın da çıkarına değil” açıklamasında bulundu.

Bölge ülkelerinin önderlik ettiği bir barış sürecini teşvik etme çabalarının olduğunu da sözlerine ekleyen Kiesewetter, “Çözüm bulmak için bölgedeki ülkeleri birlikte daha iyi bir diyalog kurmaya çağırıyoruz” dedi.

Roma, 5 yıl önce başlattığı forum ile Akdeniz ülkelerinde güvenlik ve göçmenlik sorunlarını ele almaya çalışıyor. Bu durum, ilk İtalya'nın maruz kaldığı yasadışı göç dalgası sebebiyle tetiklendi. Libya'dan ayrılan göçmen gemileri kaçakçılarla yapılan anlaşma üzerine İtalya kıyılarına ulaştırılıyor.

Editörün Seçimi

Multimedya