Kral Selman’dan Trump’a taziye telefonu: Florida saldırganı Suudi halkını temsil etmiyor

Kral Selman’dan Trump’a taziye telefonu: Florida saldırganı Suudi halkını temsil etmiyor

Cumartesi, 7 Aralık, 2019 - 06:15
Washington/Muaz el-Umri

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz, ABD'nin Florida eyaletindeki Pensacola donanma üssünde 3 kişinin hayatını kaybettiği silahlı saldırı sonrası Başkan Donald Trump ile görüşerek taziyelerini iletti.

Kral Selman, ABD Başkanı Trump ile yaptığı telefon görüşmesinde ‘Suudi bir öğrencinin Florida’da silahlı saldırı düzenlediği haberini üzüntüyle öğrendiğini’ ifade etti.

Saldırıda hayatını kaybeden kurbanların ailelerine başsağlığı, yaralılara acil şifa dileklerini ileten Kral Selman, menfur cinayeti işleyen kişinin Amerikan halkına karşı saygı ve takdir duyan Suudi halkını temsil etmediğini söyledi.

Selman, telefon görüşmesinde, Suudi güvenlik birimlerine ‘bu talihsiz olayın gizli yönlerini ortaya çıkarmaya yardımcı olacak tüm bilgilere erişmek için ilgili Amerikan kurumlarıyla işbirliği’ talimatı verdiğini belirtti.
3 kişi hayatını kaybetti

ABD'nin Florida eyaletindeki Donanma Hava İstasyonu’nda sabah saatlerinde düzenlenen silahlı saldırıda 3 kişi yaşamını yitirdi, 4 kişi yaralandı.

Florida Valisi Ron DeSantis, olayla ilgili yapılan ön incelemelerde bunun bir terör saldırısı olup olmadığını henüz belirleyemediklerini kaydetti.

AFP’nin haberine göre, DeSantis, düzenlenen basın toplantısında, saldırganın havacılık okulu öğrencisi olduğunu söyledi.

DeSantis, “Sanırım bu şahsın yabancı uyruklu olduğu, Suudi hava kuvvetlerinin bir parçası olduğu ve daha sonra eğitim almak üzere topraklarımıza geldiği hakkında birçok soru ortaya çıkacak” diye konuştu.
Trump'tan açıklama

ABD Başkanı Donald Trump, konuya ilişkin Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Kral Selman’ın kendisini arayarak, saldırıda hayatını kaybedenler için taziyelerini ilettiğini ifade etti.

Trump, hesabından paylaştığı mesajda, “Kral, saldırganın barbarca eylemlerinden dolayı Suudi Arabistan halkının çok öfkeli olduğunu ve bu şahsın, Amerikan halkını seven Suudi halkının duygularını temsil etmediğini söyledi” diye yazdı.

Suudi Arabistan Savunma Bakan Yardımcısı Prens Halid bin Selman, trajik saldırının Suudi Arabistan ve ABD halkları için üzücü bir durum olduğunu belirterek, kurbanların ailelerine başsağlığı ve yaralılara acil şifa dileklerini iletti.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens Faysal bin Ferhan, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, trajik olayı kınayarak, başsağlığı ve yaralılara şifa dileklerini sundu.

Suudi Arabistan Dış İlişkilerden Sorumlu Devlet Bakanı Adil el-Cubeyr, sosyal medya hesabından, saldırıyı ‘çirkin bir suç’ olarak nitelediği mesajında, kurban ailelerine başsağlığı ve yaralılara acil şifa dileklerini iletti.

Suudi Arabistan'ın Washington Büyükelçisi Rima bint Bender bin Sultan bin Abdulaziz, ABD halkına taziyelerini ileterek, korkunç saldırıda zarar görenlerin ailelerine dayanışma mesajı verdi.

ABD polisinin medyaya açıkladığı ilk verilerde, Florida’daki donanma üssünde silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden 3 kişinin asker mi yoksa sivil mi olduğu bilgisine yer verilmedi.

AP’nin askeri bir kaynağa dayandırdığı haberinde, saldırganın ABD’de eğitim gören Suudi uyruklu bir askeri pilot olduğu ve açılan ateş sonucu öldürüldüğü belirtildi.

ABD basınında çıkan haberlere göre, saldırı yerel saatle 06.51’de bir derslikte meydana geldi. Saldırganın kaçmasını engellemek için donanma üssündeki çıkışlar kapatıldı. Yaklaşık bir saat sonra askeri üssü tehdit eden endişe kaynağı ortadan kaldırıldı ve bölge tamamen güvenli hale getirildi.

Beyaz Saray basın ofisinden yapılan açıklamada, ABD Başkanı Donald Trump'ın saldırıya ilişkin bilgilendirildiği ve gelişmeleri yakından takip ettiği kaydedildi.


Editörün Seçimi

Multimedya