Lübnan, dost ülkelerden yardım istedi

Lübnan, dost ülkelerden yardım istedi

Cuma, 6 Aralık, 2019 - 15:30
Beyrut/Şarku’l Avsat
Lübnan’da başbakanlık görevinden istifa eden Saad Hariri’nin ofisinden bugün yapılan açıklamada ülkenin ciddi bir dolar sıkıntısı çekmesi nedeniyle gıda ve hammadde ithalatını güvence altına alması için dost devletlerden yardım istenildiği belirtildi.

Açıklamada yardım istenilen ülkele4rin Türkiye, Suudi Arabistan, Fransa, Rusya, ABD, Çin ve Mısır olduğu bilgisi verildi.

Başbakanlık ofisi tarafından yapılan açıklamada söz konusu ülkelerle iletişimin gerekçesi olarak likidite sorununu çözme, vatandaşların temel ithalat gereksinimleri ve farklı sektörler için üretim hammaddelerin sağlanması gösterildi.

Lübnan’da hükümetin oluşturulmasına yönelik iyimser atmosfer, Mühendis Samir Hatib’in aday gösterilmesi, bakanlık portföylerinin dağıtılması ve başına geçecek kişilerin belirlenmesi için yarı nihai bir vizyonun tamamlanmasına dair anlaşma sonrasında da devam etti. Cumhurbaşkanı Mişel Avn, yeni hükümetin önceliklerinin çeşitli sektörlerde gerekli reformları gerçekleştirmek, yolsuzlukla mücadeleyi tamamlamak ve devlet idarelerinin çalışmaları arasındaki dengesizliği düzeltmek olacağını vurguladı.

Cumhurbaşkanı’nın tutumu hakkında bilgi sahibi olan bakanlık kaynaklarının Şarku'l Avsat’a yaptığı açıklamalarda, devlet bakanlıklarının dağıtımında değişiklik olasılığı ile hükümet şeklinde nihai dokunuşlarda bulunulduğuna işaret edildi. Bakanlık sayısının 18 ila 24 arasında olacağı belirtilirken şu ana kadar elde edilen bilgiler ışığında önceki hükümetten 4 bakanın görevine devam edeceği kaydedildi. Söz konusu bakanların Özgür Yurtsever Hareketi’nden Enerji ve Su Bakanı Nada el-Bustani, Cumhurbaşkanlığı ile İlişkilerden Sorumlu Bakan Selim Cerissati, Emel Hareketi’nden Maliye Bakanı Ali Hasan Halil ve Hizbullah’tan Gençlik ve Spor Bakanı Muhammed Fneyş olduğu ifade edildi.

Yapılan açıklamalar Müstakbel Partisi ve İlerici Sosyalist Parti’nin bakanlıklardan paylarını almak için siyaset dışından isimleri aday göstereceği yönünde.

Editörün Seçimi

Multimedya