Lübnan'da yeni hükümet için istişareler sürüyor

Lübnan'da yeni hükümet için istişareler sürüyor

Cuma, 6 Aralık, 2019 - 11:45
Cumhurbaşkanı Mişel Avn, 5 Aralık’ta Yüksek Yargı Konseyi Başkanı ve üyeleriyle bir araya geldi (Dalati ve Nahra)
Beyrut/Şarku’l Avsat

İş insanı Samir el-Hatib’in başbakanlığa aday gösterilmesi, bakanlıkların hangi partilere dağıtılacağı ve kimlerin bakan olacağına dair istişareler sürüyor.

Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn, yeni hükümetin önceliklerinin “farklı sektörlerde gerekli reformları gerçekleştirmek, yolsuzlukla mücadeleyi tamamlamak ve devlet idarelerinin çalışmalarında görülen dengesizlikleri onarmak” olacağını açıkladı.

Devlete ve kurumlarına yönelik güveni geri kazanmak zorunda olduklarını söyleyen Avn, dikkat gerektiren sorunlar ele alınarak, yeni hükümetin mümkün olan en kısa sürede kurulacağına dair umutlarını dile getirdi.

Cumhurbaşkanlığı kaynakları ve eski Başbakan Saad Hariri’ye yakın kaynaklar da işlerin, şu ana kadar planladığı gibi gittiğini belirtirken, Hatib’in hala hükümete başkanlık etme yolundaki en şanslı aday olduğunu vurguladı.

Cumhurbaşkanlığının faaliyetlerine aşina olan bakanlık kaynakları, Şarku’l Avsat’a yaptıkları açıklamada, bakanlıkların dağıtımında bir değişiklik yapılabileceğini ifade ederken, hükümet şekline yönelik son düzenlemelerin yapıldığına dikkati çekti. Bakan sayısının nihai olarak, 18 ila 24 olmasının beklendiğini söyleyen kaynaklar, mevcut hükümetten yeni hükümete 4 bakanın geleceğini, bunların da (Marunşi Hristiyan) Özgür Yurtsever Hareket’ten (ÖYH) Nada Boustani, Lübnan Cumhurbaşkanlığı İşleri Devlet Bakanı Selim Cerissati, Emel Hareketi’nden Ali Hasan Halil ve Hizbullah’tan Muhammed Feniş’in olacağını ifade etti. Kaynaklar, Müstakbel Hareketi ve (Dürzi) İlerici Sosyalist Parti’nin (İSP) bakanlıkları üstlenmek için siyasi olmayan isimler önereceğine dikkati çekti.

İçişleri- Dışişleri Bakanlıkları ve Dışişleri Bakanı Cibran Basil’in talebi hususundaki anlaşmazlığa da değinen kaynaklar, konuya dair görüşmelerin hala devam ettiğini belirtti. Kaynaklar, egemen bakanlıkların mevcut konumlarında kalmalarının muhtemel olduğunu söylerken, Dışişleri Bakanlığı’nın ÖYH'ye, İçişleri Bakanlığı’nın (Sünni) Müstakbel’e verileceğine ve Temsilciler Meclisi Başkanı Nebih Berri’nin de Maliye Bakanlığı’nı belirleyeceğine dikkati çekti.

Öte yandan Lübnan Kuvvetleri Partisi ve Ketaib Partisi, siyasi olmayan isimlerden oluşacak bir teknokratlar hükümeti taleplerine bağlılıklarını yineleyerek, hükümette yer almayı hala kabul etmiyor.

Ketaib Partisi Milletvekili Nedim el-Cemayel, meclis istişarelerini boykot ettiğini belirtti. Twitter üzerinden açıklamada bulunan Cemayel, “Devrimin başlamasından bu yana Cumhurbaşkanı başta olmak üzere yetkililerin taleplerine ve devrimin ruhuna kulak vermemesi göz önüne alındığında, meclis istişareleri için bir tiyatro hazırlığı yapıldığı görülüyor. Bu nedenle bu istişarelere katılmak boşuna. Ben, kararlar ve tiyatrolar üzerinde parmak izlerinin olmasına alışkın değilim” dedi.


Editörün Seçimi

Multimedya