ABD: İran rejimi gösterilerde son 40 yıldakinden çok daha fazla şiddet kullandı

ABD: İran rejimi gösterilerde son 40 yıldakinden çok daha fazla şiddet kullandı

Cuma, 6 Aralık, 2019 - 08:45
ABD'nin İran Özel Temsilcisi Brian Hook
Washington/Hiba el-Kudsi

ABD'nin İran Özel Temsilcisi Brian Hook, İran güvenlik güçlerinin, kasım ayının ortasından bu yana devam eden protestolar sırasında binden fazla göstericiyi öldürmüş olabileceğini söyledi. Hook ayrıca rejimin, 13 ila 14 yaş arasındaki çocuklar da dahil olmak üzere 7 binden fazla protestocuyu tutukladığını açıkladı.
Hook, Dışişleri Bakanlığı’nda gazetecilere verdiği demeçte şunları söyledi;

“İran'da yaşananların gerçek yüzünün açığa çıkmasıyla birlikte protestoların başlamasından bu yana binden fazla protestocunun İran güvenlik güçleri tarafından öldürüldüğü tahmin ediliyor.”

Hükümetin sürpriz bir şekilde yakıt fiyatlarını yüzde 300 artırmasının ardından 15 Kasım'da başlayan huzursuzluk, hızla 100'den fazla şehre yayıldı ve işçi sınıfına dahil olan gençlerin ve göstericilerin iktidardaki dini seçkinlerin istifa etmesini talep etmeleriyle birlikte siyasi bir boyut kazandı. Tahran, ölü sayısına ilişkin resmi bir açıklama yapmadı. Uluslararası Af Örgütü pazartesi günü yaptığı açıklamada 1979'da mollaların iktidara gelmesinden bu yana gerçekleşen en kanlı protestolar sırasında en az 208 protestocunun ölümünün belgelendiğini bildirdi. İranlı yetkililer, protestocuları sürgünde bulunan ve yurt dışında yaşayan ana düşmanlarla bağlantıları olan ‘haydutlar’ olarak nitelendirdi.

Dışişleri Bakanlığı’nın İran rejiminin gösterilerde uyguladığı şiddetin boyutunu gösteren 32 binden fazla video ve görüntü elde ettiğini dile getiren Hook, bir videoda İran Devrim Muhafızları’nın saklanmaya çalışan göstericilerin üzerine gerçek mermi kullanarak ateş açtığını göründüğünü belirtti. Ayrıca Devrim Muhafızları güçlerinin cesetleri kamyonlara koyduğunu ve bilinmeyen bir yere götürdüğünü belirterek kurban ailelerin akrabalarının cesetlerini alabilmeleri için ödeme yapmalarının istendiğini söyledi. İran rejiminin protestocuları tutuklamak ve gösterileri şiddetle bastırmak gibi daha önce takip ettiği yöntemi devam ettirdiğini kaydeden Hook, elde edilen videoların son 40 yılda yaşananlardan çok daha fazla vahşet ve şiddet içerdiğini belirtti.

ABD’nin İran Özel Temsilcisi, İran’da yaşanan insan hakları ihlallerini, mahkumlar için yiyecek ve sağlık hizmeti eksikliğini ve kadınlara karşı yapılan kötü muameleyi kınayarak, uluslararası toplumu bu ihlallere karşı harekete geçmeye ve İran halkını desteklemeye çağırdı.
İran rejiminin ülke içindeki ve dışındaki gazetecileri takip ettiğini ve ailelerini tehdit ettiğini kaydeden Hook, sözlerini şöyle sürdürdü;

“Rejimin gazetecileri kovuşturmasını ve ailelerini tehdit etmesini kınıyoruz. İran rejimi son 10 yıl içerisinde dört gazeteciyi öldürdü. Toplanma, gösteri yapma özgürlüğünü ile ifade ve basın özgürlüğünün korunması gerektiğini vurguluyoruz.”

Hook, İran halkının rejimden ülke dışındaki ajanları beslememesini veya diğer ülkelerdeki huzursuzluğu artırmak için yatırım yapmamasını talep ettiğini belirterek, halkın rejimden istediğinin bu paraların ülke içerisinde ekonominin güçlendirilmesi için kullanılması olduğunu söyledi. Bunun yanı sıra 100'den fazla İran kentinde gerçekleştirilen protesto gösterilerinde rejimdeki yolsuzlukla mücadele edilmesinin de talep edildiğini dile getiren Hook, ABD karşıtı herhangi bir gösterinin olmadığını kaydetti. Ayrıca internet yasağının İran ekonomisi üzerinde olumsuz bir etkisi olduğunu da vurguladı.

İran’ın Yemen'deki istikrarsızlaştırıcı eylemlerini ve Husi grubunu finanse ederek halkın çektiği acıları artırmasını kınayan Hook, ABD Deniz Kuvvetleri ve Sahil Güvenliği’nin Husilere ulaştırılmak üzere yola çıkan bir İran gemisine el koyduğunu belirtti. Gemide askeri teçhizat, gemi karşıtı füzeler ve tank karşıtı füzeler gibi daha önce ele geçirilen silahlardan daha sofistike mühimmatın bulunduğunu söyledi. Hook gazetecilere, bunun İran’ın anlaşmazlıkları körüklemeye, savaşı uzatmaya ve Yemen’in çektiği artırmaya yönelik çabalarının bir kanıtı olduğunu belirtti. Ayrıca İran’ın Yemen ve Husilere silah göndermesini yasaklayan BM kararının bu eylemle birlikte ihlal edildiğinin altını çizdi.

Hook açıklamasının devamında ayrıca Devrim Muhafızları’nın Yemen'deki komutanlarından olan ve gerek milisler için yapılan silah kaçakçılığı faaliyetlerinde yer alan gerekse de bölgedeki suikast eylemlerine karışan Abdurrıza Şalahi hakkında bilgi verenler için 15 milyon dolar ödül belirlendiğini duyurdu.


Editörün Seçimi

Multimedya