Ankara'da DEAŞ mensubu 7 kişi gözaltına alındı

Ankara'da DEAŞ mensubu 7 kişi gözaltına alındı

Cuma, 6 Aralık, 2019 - 08:45
Türk terörle mücadele ekipleri
Ankara/Said Abdurrezzak
Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube ekipleri, düzenlenen operasyonla, Suriye ve Irak’taki çatışma bölgeleriyle irtibatı olan DEAŞ’a mensup 7 yabancı uyrukluyu gözaltına aldı.

Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekipleri tarafından, dün, DEAŞ’a üye olduğu düşünülen 12 yabancı uyrukluya yönelik bir güvenlik operasyonu düzenlendi. Operasyonda 7 kişinin gözaltına alındığı ifade edildi.

Kaynaklardan edinilen bilgiye göre, yakalanan zanlılardan 5'inin Iraklı, 2'sinin ise Suriyeli olduğu, soruşturmaların ise devam ettiği aktarıldı.

Terörle mücadele ekipleri, artan saldırı endişeleri üzerine ülke genelinde güvenlik operasyonlarını sürdürüyor. DEAŞ terör örgütü Türkiye'de, 10 intihar saldırısı, 7 bombalı eylem, 4 silahlı saldırı olmak üzere çeşitli terörist saldırılar gerçekleştirdi ve 315 kişinin hayatını kaybetmesine sebep oldu.

DEAŞ’ın terör saldırılarına cevap olarak Türk güvenlik güçleri, yurt içi ve yurt dışı olmak üzere çeşitli güvenlik operasyonları gerçekleştirdi. Bu süreçte 3 bin 500 DEAŞ mensubu etkisiz hale getirilirken, son 5 yıl içerisinde yaklaşık 5 bin 500 DEAŞ üyesi tutuklandı.

DEAŞ terör örgütü mensuplarına yönelik gerçekleştirilen operasyonlar, özellikle geçtiğimiz Ekim ayında Suriye’nin kuzeyinde başlatılan Barış Pınarı Harekâtı sonrasında yoğunlaştı. Yayınlanan raporlarda, Türkiye’nin YPG’yi hedef aldığı harekât sırasında, YPG’nin kontrolünde bulunan cezaevlerinden kaçan onlarca DEAŞ’lının olduğu aktarıldı.

26 Ekim’de ise ABD tarafından düzenlenen bir operasyon sırasında terör örgütü DEAŞ lideri Ebubekir el-Bağdadi öldürüldü. Türkiye, Bağdadi’nin kız kardeşi, eşi ve oğullarının yakalanmasının yanı sıra, DEAŞ liderine en yakın isimlerden olan İsmail el-İsavi’yi (Ethavi) ele geçirerek Irak’a teslim etti.

DEAŞ’lılar sınır dışı ediliyor

Türk makamları, 11 Kasım’da DEAŞ’a mensup yabancı uyruklu militanları kendi ülkelerine iade etmeye başladı. İçişleri Bakan Yardımcısı ve Bakanlık Sözcüsü tarafından önceki gün yapılan açıklamada, 11 Kasım’dan bu yana DEAŞ’a mensup 59 yabancı uyruklu militanın sınır dışı edildiği belirtildi.

Sözcü tarafından yapılan açıklamada, “11 Kasım'dan bugüne kadar 59 yabancı terörist savaşçı sınır dışı edildi. Bunlardan 26'sı ABD ve Avrupa Birliği ülkelerine, 33'ü de diğer ülkelere şeklinde. Kısa süre içerisinde işlemleri tamamlanmış ve gönderilecek olan 12 yabancı terörist savaşçı var” ifadeleri kullanıldı.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, cezaevlerinde bin 150’den fazla DEAŞ mensubunun bulunduğunu açıkladı. Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Suriyeli muhalifler, Barış Pınarı Harekâtı sırasında kaçan 287 DEAŞ unsurunu yakaladı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, daha önce yaptığı açıklamada, Suriye ve Irak’ta savaşan DEAŞ mensuplarını ülkelerine iade edeceklerini belirtmişti. Bakan Soylu, yabancı uyruklu DEAŞ üyelerinin yılsonuna kadar ülkelerine iade işlemlerinin tamamlanacağını aktardı.

Editörün Seçimi

Multimedya