Belçikalı DEAŞ unsuru kendisi ve ailesi için güvenli bir yer talep ediyor

Belçikalı DEAŞ unsuru kendisi ve ailesi için güvenli bir yer talep ediyor

Cuma, 6 Aralık, 2019 - 08:00
Brüksel/Abdullah Mustafa
DEAŞ saflarına katılmak üzere ülkeden ayrılan ilk Belçikalılardan biri olan ve Suriye’de yakalanarak hapishanede tutulan Ebu Cihad, “Kimse terörist olarak doğmaz. Ellerim kanla lekelenmedi. Ailemle birlikte yaşayabileceğim güvenli bir yer bulmayı umuyorum” dedi.

Bu ifadeler, Belçika medyasının gündemine otururken, aynı kişinin 4 yıl önce yaptığı ‘Belçika’da kamuya açık alanlarda terör eylemi gerçekleştirme’ tehdidi ile karşılaştırıldı.

Belçika merkezli Knack gazetesine göre Arap asıllı Belçikalı terör uzmanı Muntasar ed-Dama, o dönemde temasa geçmeyi başardığı Ebu Cihad’ın ‘eğer Belçika’ya dönerse ülkesini istila edeceğini’ söylediğini aktarmıştı.

Ed-Dama, Ebu Cihad’ın yıllar önce söylediği bu ifadelerin medyada yer almasını eleştirerek, adından bahsedilmesi nedeniyle tehditler aldığını ve bunu yetkililere bildirdiğini dile getirdi.

Belçikalı Ebu Cihad'ın yıllar önceki tehditlerinin gündeme gelmesinin ardından izleyicilerden TV kanallarına birçok tepki geldi. Bazıları terörizmin bir kader değil, bir seçim olduğu gerekçesiyle bu açıklamaları reddetti.

Bir diğer kesim, terör ortamında doğan bir kişi ile doğduktan yıllar sonra terörist olan arasında ne fark olduğunu sorgularken, üçüncü bir grup ise Ebu Cihad gibi birine görüş ve dileklerini ifade etme fırsatı verilmesine şaşırdığını ifade etti.

Belçika’nın sağcı popülist Vlaams Blang Partisi’nin resmi Twitter hesabında, “Asıl adı Abdullah el Numani olan Ebu Cihad, Belçika'ya dönmek istiyor. Ancak toplumumuzda yeri yok. Parti, DEAŞ unsurlarının Belçika'ya dönmesini önlemek için mücadele edecek” denildi.

Belçika hükümeti, geçtiğimiz yılın sonunda DEAŞ saflarına katılmak üzere ülkeden ayrılmış ancak daha sonra Belçika'ya geri dönmek isteyen unsurlarla hiçbir koşulda görüşülmeyeceğini açıklamıştı.

Belçika Başbakanı Charles Michel, Belçika televizyon kanalı VTM’de yer alan bir konuşmasında, “Toplumumuzda bu insanlar için yer yok” şeklinde bir ifade kullanmıştı.

Başbakan’ın bu ifadeleri, Belçika uyruklu DEAŞ liderlerinden Tarık Gideon’un geçtiğimiz yaz Irak’ın Musul şehrinde yakalanmasının ardından Bağdat’ta bulunduğu hapishanede bir muhabire verdiği röportajda, ailesini görmek için Belçika'ya dönmek istediğini söylemesine cevaben gelmişti.

Gideon ayrıca, Belçika ve Fransa'daki saldırılardan etkilenenlerden özür dilemiş, önemli bilgilere sahip olduğunu ifade edip, Belçika güvenlik makamlarıyla işbirliği yapmayı teklif etmişti.

Başbakan Michel, uluslararası hukuka uygun olarak, Avrupa Birliği’ndeki (AB) ortaklarıyla yapılacak istişareden sonra bir stratejiye ihtiyaç olduğunu dile getirmiş, “Her olayı ayrı ayrı inceleyerek Irak ve Suriye'deki savaşçıları ele almak istiyoruz. Ancak teröristlerle hiçbir koşulda özellikle Belçika ve diğer ülkelerdeki kanlı olaylardan sonra pazarlık yapmayacağız” ifadelerini kullanmıştı.

Belçika güvenlik güçleri, 22 Mart 2016'da Zaventem Havalimanı ile Maelbeek metro istasyonunda meydana gelen ve 32 kişiyi ölmesine, 300 kişinin de yaralanmasına neden olan saldırının ardından geçtiğimiz yıl Brüksel’de birkaç terör saldırısını engellemeyi başararak, ülkeyi yeni talihsiz olaylar yaşamaktan korumuştu.

Hükümet tarafından geçen sonbaharda yapılan açıklamada, Belçika güvenlik güçlerinin terör eylemlerine odaklandığı belirtilerek, terör tehdidi alarmı 3'ten 2'ye düşürülmesine rağmen terör tehdidinin hala var olduğu konusunda uyarı yapılmıştı.

Editörün Seçimi

Multimedya