Cezayir yargısı, Buteflika döneminde işlenen yolsuzlukları gün yüzüne çıkartmak istiyor

Cezayir yargısı, Buteflika döneminde işlenen yolsuzlukları gün yüzüne çıkartmak istiyor

Cuma, 6 Aralık, 2019 - 08:00
Cezayir eski Başbakanı Abdulaziz Buteflika (resmi haber ajansı)
Cezayir/Şarku’l Avsat
Cezayir Sidi M'Hamed Cumhuriyet Mahkemesi, eski devlet yetkililerinin ve iş adamlarının yargılanmasının ikinci gününü, yolsuzluk suçlamalarına ayırdı. Bu bağlamda eski Cumhurbaşkanı Abdulaziz Buteflika, imtiyazlar karşılığında seçim kampanyasını finanse eden bir iş adamıyla karşı karşıya geldi.

AFP’nin haberine göre, Buteflika'nın seçim kampanyası müdürü ve eski bakan Abdulgani Zalan, yargılandığı ilk gün, beş iş adamının seçim kampanyasına fon sağlayarak yardımda bulunduğunu itiraf etti.

Zalan, bu fonların toplam miktarının 750 milyon Cezayir dinarı (5,6 milyon euro) olduğunu açıkladı. Bu da, her adayın kampanya için alabileceği yasal miktarı aşıyor.

Hâkim, söz konusu duruşma oturumunda, montaj fabrikası olan iş adamı Ahmed Mazuz’u “haksız imtiyaz ve seçim kampanyasına gizli finansman karşılığında rüşvet” almakla suçladı. Duruşmada Mazuz’a, “Seçim kampanyasına finans sağladınız ve karşılığında kamyon ve otobüs montajı için ücretsiz bir lisans aldınız öyle mi?” sorusu yöneltildi.

Mazuz, söz konusu lisansı almadan önce karşılaştığı sorunlar gözden geçirildikten sonra, gereken şartları uygulamadan ücret ve vergilerden muaf tutularak bu lisansı aldığını itiraf etti. Aynı zamanda Sanayi Bakanlığı üst düzey çalışanı Yusuf Yusufi’nin de teknik komite onayı olmadan imzayı attığı ortaya çıktı.

Söz konusu duruşmada, eski Cezayir Başbakanı Ahmed Uyahya’nın Yusufi’den Mazuz’a ruhsat vermesini istediği yazışmalar da gün yüzüne çıktı. Başta Uyahya’nın kardeşi El-İfa Uyahya olmak üzere bazı sanık avukatları dün davayı boykot etti.

Mazuz ise “İş İnsanları Forumu Başkan Yardımcısı Muhamed Bayeri (sanıklardan biri), benden seçim kampanyasına finans sağlamamı talep etti. Avukatıma danıştım ve forumun eski başkanı Ali Haddad'a (diğer bir sanık) protestoların başlamasından iki gün önce 22 Şubat’ta 390 milyon dinarlık (yaklaşık 3 milyon euro) bir çek sundum” ifadelerinde bulundu.  

Cezayir’de benzeri görülmemiş protestolar ve ordu tarafından uygulanan baskı nedeniyle Buteflika’nın 2 Nisan’da istifa etmesinden bu yana geniş çaplı bir yolsuzlukla mücadele operasyonu yürütülüyor. Operasyonda Buteflika ailesi başta olmak üzere yönetimle bağlantılı isimler hedef alınıyor. 

Editörün Seçimi

Multimedya