Mübarek'e suikast girişimi soruşturması derinleşiyor

Mübarek'e suikast girişimi soruşturması derinleşiyor

Cuma, 6 Aralık, 2019 - 07:00
Mübarek ve Beşir (Arşiv-AP)
Hartum/Şarku’l Avsat
Mısır’ın eski Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek’e Etiyopya’nın başkenti Addis Ababa’daki suikast girişimine yönelik dava yaklaşık çeyrek yüzyıl sonra tekrar gündeme geliyor. Sudanlı yerel gazetelere göre Sıfır Yolsuzluk Örgütü, girişimi planlamakla suçlanan Ömer El Beşir rejiminin üç sembol ismine karşı savcılığın rapor tuttuğunu duyurdu.

Yerel bir gazete önceki gün Sıfır Yolsuzluk Örgütü’nün devrik Cumhurbaşkanı Ömer El Beşir rejiminin üç yöneticisini Mısır’ın eski lideri Hüsnü Mübarek’e yönelik suikast girişiminin arkasında bulunmakla suçladı. Suikast girişimi, Hüsnü Mübarek’in 1995 yılında Addis Ababa’da düzenlenen Afrika Zirvesi’ne katıldığı sırada düzenlenmişti. Gazeteye göre Sıfır Yolsuzluk Örgütü, dönemin Dışişleri Bakanı Ali Osman Muhammed Taha, Güvenlik Hizmetleri Müdürü Nafi Ali Nafi ve Ulusal İstihbarat ve Güvenlik Servisi Şefi Salah Abdullah’ı Mübarek'e suikast girişimi planlamak ve bunu uygulamakla suçlanıyor.

Gazete konuya yakın kaynaklardan aktardığı haberinde devrik rejimdeki üç etkili ismin terörle mücadele ve terör örgütlerinin oluşumu yasası gereğince suçlamalarla karşı karşıya kaldığını belirtti. Ayrıca operasyonun etkilerini gizlemek amacıyla suikast girişimine katılanlara yönelik cinayetlerle de suçlanıyorlar.

Ancak Sudan’daki hukukçular Şarku’l Avsat'a yaptığı açıklamada, ilgili savcılıkların söz konusu kişiler hakkında yazılı raporlar tuttuğu iddiasını reddetti. Sıfır Yolsuzluk Örgütü, Sudan'da kayıtlı değil ve bu durum konunun dikkate alınmasını zorlaştırıyor.

Kaynak, ülkedeki yargı makamlarının, eski rejimden ve sembollerinden zarar görenlerin vereceği her bir bilgiyi almaya hazır olduğunu ileri sürdü. Adli makamlar, Sıfır Yolsuzluk Örgütü’nün verdiği bilgiyi rapor değil sadece bilgi düzeyinde kabul etti.

1999'da Sudan İslami Hareketi'nin bölünmesinden sonra Sudanlı İslamcıların lideri Hasan Turabi'ydi. Kendisi suikast girişiminin sırlarını ortaya çıkararak söz konusu üç kişiyi (Taha, Nafi ve Salah Abdullah) doğrudan suikast girişimine dahil olmakla suçladı.

26 Haziran 1995’te Mısır’ın eski Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek, Etiyopya’nın başkenti Addis Ababa’daki suikast girişiminden kurtuldu. Mübarek ülkede Afrika Zirvesi konferansına katılmak için bulunuyordu.

Mısır ve Etiyopya, söz konusu dönemde Sudan hükümetini suçlamıştı.

Sudan soruşturması, Mısır'ın 1995 yılında Addis Ababa'daki Hüsnü Mübarek’e yönelik suikast girişiminde Ömer El-Beşir’in parmağı olduğu suçlamalarını destekliyor.

Şarku’l Avsat’a açıklamalarda bulunan Mısır Temsilciler Meclisi üyesi ve Arap Parlamentosu Başkan Yardımcısı Tuğgeneral Saad el-Cemal konuya dair şunları söyledi;

“Soruşturmada Beşir rejiminden üç ismin Addis Ababa’daki olaya karıştığını kanıtlanırsa bu Beşir’in İhvan ve Cemaat-i İslami gibi uluslararası örgütlerle iş birliğine giderek işlediği suçların ek bir teyidi olacak. Beşir rejiminin yıkılmasından sonra bu grupların işlediği suçlarının çoğu bir bir ortaya çıkmaya başladı. Mısır bu soruşturmaları takip ediyor ve Sudan yargı sistemine güveniyor. Mısır, Sudan yargısına saygı duyuyor ve kararlarına müdahalede bulunmuyor.”

Editörün Seçimi

Multimedya