BM: 2020, milyonlarca insan için zor bir yıl olacak

BM: 2020, milyonlarca insan için zor bir yıl olacak

Cuma, 6 Aralık, 2019 - 07:00
Cenevre/Şarku’l Avsat
Birleşmiş Milletler (BM), uzun bir süredir devam eden çatışmalar ve iklim değişikliğinin artış yaşadığına dikkat çekerek, 2020 yılının milyonlarca insan için zor geçeceğini açıkladı.

BM, gelecek yıl için dünya genelinde 168 milyon insanın acil yardım ve korunmaya muhtaç olacağını aktardı. BM İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Mark Lowcock, BM Cenevre Ofisi'nde düzenlediği basın toplantısıyla BM 2020 Küresel İnsani Yardım Planı'na ilişkin raporda, bu sayının II. Dünya Savaşı'ndan bu yana modern zamanların rekoru olduğunu vurguladı.

Birleşmiş Milletler, dün, yardıma muhtaç insan sayısının rekor seviyeye ulaşmasının ardından dünya ülkelerine, 2020 yılı için 29 milyar dolar insani yardım çağrısında bulundu. Lowcock açıklamasında, artan insani yardım ihtiyaçlarının sebeplerinden birisinin, “çatışmaların uzun ve şiddetli hale gelmesi” olduğunu söyledi. İklim değişikliği, sel ve kuraklığın insani yardım yükünü arttırdığına dikkati çeken BM yetkilisi Mark Lowcock, “Acımasız gerçek şu ki 2020 milyonlarca insan için zor geçecek” dedi.

BM, yardıma en çok ihtiyaç duyan “109 milyon kişiye özel önem” vermeyi planlıyor. Yemen ve Suriye en fazla yardıma ihtiyaç duyan iki ülke olmaya devam ederken, BM, bu ülkeler için 3 milyar dolar tahsis etmeyi düşünüyor. Venezuela’da insani yardıma ihtiyaç duyan ülkeler arasında ilk sıralarda yer alıyor. 2018 yılında yapılan tahminlerde, 2019 yılı için Venezuela’nın 740 milyon dolara ihtiyaç duyduğu belirtilmiş, ekonomik kriz ve sosyal krizin kötüleşmesi ile 2020 yılında yapılacak yardımın iki katına çıkarılarak, 35 milyar dolara ulaşması gerektiği ön görülmüştü.

BM, mülteci krizini çözmek için ekip oluşturuyor

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, dün, dünya genelinde yerlerinden edilmiş kişiler konusunda çalışma yapmak için kurulacak olan ekipten ‘uzun vadeli somut çözümler’ bulmalarını beklediğini ifade etti. Guterres, yeni kurulacak olan ekipten, hem yerlerinden edilmiş hem de onları barındıran ülkeler için ‘gelişmiş’ öneriler bulmaları talebinde bulundu.

Geçtiğimiz yıl dünya üzerinde iç savaş, açlık, sefalet ve doğal afetler nedeniyle yerlerinden edilmiş kişilerin sayısı 58 milyona ulaştı. BM tarafından daha önce yapılan açıklamada, geçtiğimiz yıl, ülke içerisinde yaşanan çatışmalar sebebiyle göç etmek zorunda kalan insan sayısının 41 milyonu bulduğu, 17 milyon kişinin ise doğal afetler sebebiyle göç etmek zorunda kaldığı belirtildi.

8 kişiden oluşması planlanan ekipteki bazı isimlerin, mülteci veren ülkelerden olduğu ifade edildi.

BM tarafından yapılan açıklamada, Genel Sekreter Guterres’in, oluşturulacak bu grubun başkanlığına Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ve Ruandalı Donald Kaberuka’yı getireceği aktarılırken, bu ekibin oluşturulacağı son tarih hakkında ise ayrıntıya yer verilmedi.

Editörün Seçimi

Multimedya