Almanya iki Rus diplomatı cinayet şüphesiyle sınır dışı etti

Almanya iki Rus diplomatı cinayet şüphesiyle sınır dışı etti

Perşembe, 5 Aralık, 2019 - 11:45
Rusya’nın Berlin Büyükelçiliği binası (AFP)
Berlin/Raide Behnam
Berlin, gündüz vakti şehrin ortasında bir Çeçen’e karşı suikasta yönelik başsavcılık soruşturmasının, Moskova ile diplomatik tırmanışa yol açmasını beklemiyordu.

Savcılığın 4 Aralık’ta kararnameyi teslim almasının hemen sonra iki Rus diplomatın sınır dışı edildiği ve ülkeden ayrılmaları için diplomatlara 7 gün mühlet verildiği açıklandı. İstihbarat davalarından sorumlu federal savcılar, 4 Aralık’ta davanın Berlin makamlarından devraldığını belirtti. Savcılar, “Cinayetin Rusya Federasyonu veya federasyona bağlı olan Çeçen Cumhuriyeti’nin adına gerçekleştirildiği yönünde yeterince kanıt var” açıklamasında bulundu.

Almanya, Rusya’nın Berlin Büyükelçisi Sergey Netschajew’i Dışişleri Bakanlığı’na çağırarak ve kendisine konuya dair resmi bir nota vererek, Rusya’yı konu hakkında bilgilendirdi. Almanya Dışişleri Bakanlığı, yaptığı yazılı açıklamada “Berlin, bu iki personelin istenmeyen kişi olduklarını ilan etti” dedi. Bildiride, bunun nedeni olarak da “Almanya hükümetinin ortaya koyduğu tekrarlı üst düzey taleplere rağmen Rusya makamlarının, 23 Ağustos’da Tiergarten bahçesinde yaşanan Selimhan Hangoshvili cinayetiyle ilgili soruşturmada işbirliğinde bulunmaması” gösterildi. 40 yaşlarında Gürcistan vatandaşı olan Hangoshvili, kısa süre sonra gözaltına alınan bir Rus tarafından Kleiner Tiergarten bahçesinde yakın mesafeden başından vurularak öldürülmüştü. Görgü tanıkları, şüphelinin bir bisiklet üzerinde olduğunu, daha sonra bisikleti bıraktığını, içerisinde tabanca ve taşın olduğu bir çantayı nehre attığını belirtti. Polis, şüphelinin, 54 yaşındaki Vadim Nikolaevich Krasikov olduğunu açıkladı. Şüphelinin, Sovyetler Birliği’nin bir parçası olduğu dönemde Kazakistan’da büyüdüğü ve daha sonra Sibirya’ya gittiği ifade edildi. Rusya, Krasikov’u Interpol tarafından en çok arananlar listesine dahil etmişti. Ancak Leenkat internet sitesine göre daha sonra ismi, listeden geri çekilirken, yeni bir sahne kimlik çıkartılması kolaylaştırıldı.

Almanya Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Federal hükümet açısından, özellikle federal savcılar, cinayetin Rusya Federasyonu veya federasyona bağlı olan Çeçen Cumhuriyeti’nin adına gerçekleştirildiği yönünde yeteri düzeydeki kanıtlar temelinde soruşturmayı devraldıktan sonra, Rusya makamları tarafından ciddi ve acil bir işbirliği gereklidir” ifadelerine yer verildi.

Almanya Dışişleri Bakanlığı, 2016 yılında Rusya’dan korunmak için sığınma talebiyle Almanya’ya gelen Çeçen’in öldürülmesine yönelik soruşturmada yaşanan gelişmelerle birlikte ek adımlar atma hakkını korudu. Almanya’da yayın yapan Süddeutsche Zeitung gazetesi, sınır dışı edilen Rus diplomatların, askeri istihbarat birimine bağlı olduklarını açıkladı. Soruşturmada yaşanan gelişmelere ve Rusya ile işbirliğinin boyutuna dayanarak Berlin’in, Rusya’ya karşı ek adımlar atabileceği de belirtildi. Almanya istihbarat servisi ayrıca Dışişleri Bakanlığı’na, Rusya Büyükelçiliği’nden kovulabilecek diplomatların isimlerinin bulunduğu bir liste teslim ederken, nihayetinde Dışişleri Bakanlığı da askeri istihbarata bağlı iki personelin sınır dışı edilmesine karar verdi.

Gazete, Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü’nün (NATO) Londra’daki toplantılarında da bu gelişmeyi ve olası bir Avrupa, uluslararası tepkiyi ele aldığını yazdı. Ancak Sergey Skripal davasında olduğu gibi 16 Avrupa ülkesi ve ABD’nin Rus diplomatların önceden koordine edilmiş bir adımla sınır dışı edildiğini açıklaması halinde Almanya, şu anda uluslararası açıdan bir Avrupa tepkisi istemiyor.

 

Öte yandan Rusya Dışişleri Bakanlığı, diplomatların sınır dışı edilmesi hususunda geçen pazartesi günü yaptığı açıklamada, adımın gerekçesinin bulunmadığını ve dostane olmadığını ifade etti. Bakanlık, bu durumun, “soruşturmaya yönelik siyasallaştırılmış bir yaklaşımı” ortaya koyduğunu belirtirken, buna karşılık verecekleri taahhüdünde bulundu. Kremlin sözcüsü de gerçekli şüphelerin bulunmadığına dikkati çekti. Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü ise “Buna karşılık bir dizi önlem almak zorundayız” açıklamasında bulundu. Rusya’da yayınlanan TASS haber ajansına göre Rusya Dışişleri Bakanlığı, 4 Aralık’ta Rusya’nın kendisini Almanya’nın bu adımına karşılık vermek zorunda hissettiğini duyurdu. Üst düzey bir Rus Milletvekili de Almanya’nın Rusya’dan iki diplomatının sınır dışı edilmesini beklemesi gerektiğini ifade etti. Rusya Temsilciler Meclisi’nde Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Leonid Slutsky, Rusya merkezli Interfaks haber ajansına yaptığı açıklamada, Rusya’nın yanıtının da “eş değer ve benzer” olması gerektiğini vurguladı.

Almanya polisi, cinayet sürecinde sahte belgeler taşıyan bir Rus’u gözaltına almıştı. Şüpheli, soruşturma sırasında işbirliği yapmayı reddetti. Yakalandığı günden bugüne kadar da sessiz kalmayı sürdürdü. Alman gazeteleri, Rusya Büyükelçiliği yetkililerinin “konsolosluk yardımı” sağlamak için şüpheliyi ziyaret ettiğini belirtti. Gözaltına alınmasından hemen sonra Vadim Nikolaevich, bir avukatla değil Rusya elçiliğiyle bağlantıya geçmek istedi. Bu durum, “şüphelinin Moskova için bir kiralık katil olabileceği” konusunda polisin şüphelerini artırdı. Soruşturmalar, daha sonra Vadim’in belgelerinin sahte olduğunu gösterdi. Alman makamları, bir süre şüpheliyi “radikalizm yanlısı” olarak nitelendirdi. Ancak kanıt eksikliği nedeniyle daha sonra bu nitelemeden geri adım attı. Bireyin, sığınma için uygun olup olmadığını belirleyen Göç Bürosu’na açıklamada bulunan maktul Hangoshvili, Rus makamlarının onu öldürmeyi başaracağından endişe duyduğu için Gürcistan’a dönmekten korktuğunu söylemişti. Hangoshvili, “Gürcistan’da beni öldürmenin 1000 yolu var. Onlardan saklanma şansım olmayacak. Güvenlik birimlerinde Rusya ile çalışan insanlar var” demişti. Hangoshvili ayrıca, son yıllarda kendisini öldürmek için bazı girişimler ortaya koyulduğuna dikkati çekmişti.

Putin, casus skandalı sonrasında Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic ile bir araya geldi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, son haftalarda ortaya çıkan ve iki ülke arasındaki iyi ilişkileri etkileyen casus skandalı sonrasında 4 Aralık’ta Rusya’nın Soçi şehrinde Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic ile bir araya geldi. Kremlin, iki liderin “ikili işbirliğinin yanı sıra bölgesel ve uluslararası meseleleri ele aldığını” ifade etti. Vucic, geçen ay Rus devletinin, gizlice Sırbistan hakkında istihbarat arayışında olması dolayısıyla şaşırdığını belirtmişti. İki ülkenin, uzun bir süredir müttefik olduğu biliniyor.

Sırbistan Cumhurbaşkanı, ülkesinin hiçbir zaman Rusya’ya karşı yaptırım uygulamadığını ve hiçbir zaman Rusya’ya karşı sesini yükseltmediğini ifade ederek, “Sırbistan, hiçbir zaman Rusya ile olan dostluğunu tehlikeye atmayacak” dedi. Geçen ay Sırbistan, eski Sovyetler Birliği’nden ayrılarak bağımsızlığını ilan etmiş beş ülkeden oluşan, Rusya önderliğindeki Avrasya Ticaret Bloğu ile serbest ticaret anlaşması imzalamıştı.

Editörün Seçimi

Multimedya