Irak'ta geçici hükümetin seçimlere hazırlık yapması istendi

Irak'ta geçici hükümetin seçimlere hazırlık yapması istendi

Perşembe, 5 Aralık, 2019 - 13:15
Bağdat’taki Tahrir Meydanı’nda düzenlenen serginin önünde duran bir Iraklı ölen göstericilerin fotoğrafları karşısında ağlarken (AFP)
Bağdat/Hamza Mustafa

Irak’ta siyasi partiler, Adil Abdulmehdi’nin başbakanlıktan istifası sonrasında erken seçimleri düzenleyecek geçici bir hükümetin kurulması talebi üzerinde birleşti. Parlamentoda ise yeni seçim yasa tasarısına yönelik görüşmeler sürüyor
Ulusal Hikmet Hareketi lideri Ammar el-Hekim duruma dair şu açıklamalarda bulundu;

“Bir sonraki hükümet geçici olacaktır. Bu hükümet, siyasetçilerin etkisinden uzak, yeni Seçim Komisyonu ve Parlamento’nun üzerinde yasal düzenlemeler yaptığı adil seçim yasası ışığında erken seçimlere hazırlık yapacak.”

Hekim’in ofisinden yapılan açıklamada, Fransa'nın Bağdat Büyükelçisi Bruno Aubert ile Hekimin bir araya geldiği belirtildi.
Hekim’in sözlerinin aktarıldığı açıklamada şu sözlere yer verildi;

“Siyasi partiler, halk tarafından kabul gören, devlet yönetimine ehil bir ismi başbakanlığa aday göstermek için hızlı hareket ediyor.”

Görüşmede Irak ile Fransa arasındaki ikili ilişkilerin yanı sıra Birleşmiş Milletler’in gösterilerle ilgili son olarak yayınladığı raporun ele alındığı kaydedildi.

Kurtuluş ve Kalkınma Cephesi Partisi lideri Usame en-Nuceyfi de açıklamasında ülkeyi erken seçime hazırlayacak bir geçici hükümetin kurulması çağrısında bulundu.

Nuceyfi dün başkent Bağdat’ta Kanada Büyükelçisi ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada başbakanın ve hükümetin istifasının ardından belirli görevleri olan geçici hükümetin kurulmasını talep etti.

Nuceyfi, söz konusu hükümetin görevlerini ‘seçim yasasını kabul etmek, bağımsız bir seçim komisyonu kurmak, göstericilerin katillerini yargıya teslim etmek ve tüm bunların ardından parlamentoyu feshederek anayasa değişikliği de dâhil karmaşık konularla ilgilenen güçlü bir hükümetin kurulmasına zemin hazırlayacak erken seçimleri düzenlemek’ olarak sıraladı.
Nuceyfi açıklamasının devamında şunları söyledi;

“Gösteriler, vatandaşların öfkesini, yolsuzluğa karşı isyanını ve işgali takip eden siyasi sürecin başarısızlığını gösteriyor. Gösterilerde dile getirilen talepler adildir. Kurtuluş ve Kalkınma Cephesi, kuruluşundan bu yana aynı talep ve hedefleri destekliyor.”

Nuceyfi, seçim yasasının bağımsız isimlere geniş alan açmak için tek dereceli seçim (doğrudan oy ilkesi) ve çoklu seçim bölgesi sistemine dayanması çağrısında bulunarak seçim sonuçlarının şeffaf ve sonuçların kabul görebilmesi için de BM’nin seçimlere katılmasına ve gözlemlemesine imkân sağlaması gerektiğini belirtti.
Nuceyfi, yeni seçilecek başbakanla ilgili olarak da şunları söyledi;

“Halkın, özellikle de gösterici gençlerin onayını alacak ve erken seçime hazırlık olarak belirli görevleri yerine getirmek için çalışan bağımsız ve yetkin bir ismin yanındayız.”

Vataniyye Koalisyonu lideri İyad Allavi ise illerde seçim sisteminin değişmemesini talep etti.
Allavi, dünkü açıklamasında şunları öyledi;

“Liste sistemi ile tek dereceli seçim sisteminde (doğrudan oy ilkesi) adaylık oranının yüzde 50 olması ve iki sistemde de kadın aday oranının artırılması gerekiyor. Ayrıca iller tek seçim çevresi olmalı ve aday yaşı 27 ile sınırlandırılmalıdır.”

Vataniyye Koalisyonu’ndan yapılan açıklamada bir sonraki seçimleri düzenlemek için emekli yargıçlara göreve çağrılması ve seçim sonrasında görev sürelerine son verilmesi önerisinde bulunuldu.

Beyarık El Hayr Partisi lideri Muhammed Halidi, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada daimi bir hükümet istediklerini dile getirdi.
Halidi açıklamasında şunları söyledi;

“Kurulacak geçici hükümet de aynı anayasaya dayanacak. Sadece görev süresi seçimlere kadar sınırlı olacak. Bana göre bunun yerine daimi bir hükümetin kurulması daha iyi olacaktır. Bu hükümet, gerçek anlamda bağımsız bir seçim komisyonu ve sağlıklı bir anayasa ile gerçekçi seçimlerin düzenlenmesine zemin hazırlayacak kanunları yasalaştırma sorumluluğunu üstlenecek. Daimi hükümet de aynı şekilde seçimden 45 gün öncesinde parlamentoyu feshedebilir. Diğer seçenek ise mevcut koşullar sebebiyle başarısız olacaktır.”

Şarku’l Avsat’a konuşan Takaddum Partisi yöneticilerinden ve eski milletvekili Haydar el-Molla, “Erken seçime gitmek esas talep haline geldi. Artık kimse bunun karşısında duramaz. Silahlıların hırsızlarla yaptığı koalisyonu devam etmeyecek. Siyasi İslamın mevcut siyasi atmosfere hakim olması artık söz konusu değil.”
Irak Siyasi Düşünce Merkezi Başkanı İhsan eş- Şamarri de Şarku’l Avsat’a şu açıklamalarda bulundu;

“Hükümetin üç yıl daha devam etmesinin genel hava için ciddi sonuçları olabileceği gerçeği göz önüne alındığında Ammar el-Hekim’in erken seçim çağrısı, daha önce evindeki toplantı ve diğer siyasilerle yaptığı görüşmelerle uygun düşüyor.”

Şammari ayrıca erken seçim ve geçici hükümetin göstericileri ikna edebilecek tek seçenek olduğunu da sözlerine ekledi.


Editörün Seçimi

Multimedya