Lübnan'da siyasi elitler 'Tekno-Politik Hükümet'te uzlaştı

Lübnan'da siyasi elitler 'Tekno-Politik Hükümet'te uzlaştı

Perşembe, 5 Aralık, 2019 - 11:30
(Arşiv)
Beyrut/Şarku’l Avsat
Lübnan’da iş insanı Samir el-Hatib’in başbakanlık için aday gösterilmesi yönündeki siyasi uzlaşı, eski başbakanlar ile Cumhurbaşkanı Mişel Avn arasında ‘anayasanın ihlal edildiği’ yönündeki tartışmanın gölgesinde kaldı.

Siyasi kaynaklar, Cumhurbaşkanı Avn’ın meclis istişarelerinin önümüzdeki pazartesi başlayacağını duyurmuş olmasının, Hatib’in adaylığının önündeki engelleri aşmaya yönelik olduğunu bildirdi.

Hatib’in adaylığı üzerinde sağlanan prensip anlaşmanın tüm olasılıklara açık olduğunu ileri süren kaynaklar, önümüzdeki günlerde sokağın nabzının ve oluşturulması öngörülen tekno-politik hükümetin dış ülkelerde nasıl karşılanacağının mevcut olumlu atmosferi etkileyeceği görüşünde.  

Şarku'l Avsat'ın haberine göre Meclis istişarelerinin dört gün ertelenmesinin ise eski Başbakanlar Fuad Sinyora, Temmam Selam ve Necib Mikati ile Avn arasında yaşanan Anayasa ihlali tartışmalarının sonlandırılması ile ilgili olduğu bildirildi.

Yeni hükümette başbakanlık görevinin Hariri tarafından desteklenen Sünni iş insanı el-Hatib tarafından üstlenmesi, Şii müttefik partiler Hizbullah ve Emel'in de görüşmeleri olumlu bulduğunu açıklaması üzerine netleşmiş görünüyor.

Şarku’l Avsat’a açıklamada bulunan bir bakanlık kaynağı, mevcut Başbakan Saad Hariri’nin en baştan beri "Teknokratlar Hükümeti"nde ısrarcı olduğunu ancak hükümetin oluşturulmasını engellemekle suçlanmamak için "Tekno-Politik" bir hükümete razı olduğunu aktardı.

Hariri’nin Hatib’e desteğinin devam ettiğini, meclis istişarelerinde ve güven oylamasında da bu ismin arkasında olacağının güvencesini verdiğini belirtti. Hariri’nin hükümette yer alması için bir takım teknokratları önereceğini ifade eden kaynak, Hariri’nin görüşünün; göstericilerin taleplerinin ve ülkenin içinde bulunduğu ekonomik krizden çıkması için sağlanacak yabancı finans desteğinin güven veren uzmanlarla mümkün olacağı yönünde olduğunu belirtti.

Hariri'nin Meclis Başkanı Nebih Berri'nin siyasi yardımcısı Bakan Ali Hasan Halil ile Hizbullah Genel Sekreteri Hasan Nasrallah'ın yardımcısı Hüseyin Halil ile yaptığı görüşmenin olumlu geçtiği, bu görüşmede el-Hatib’in adaylığının vurgulandığı bildirildi.

Halil basına yaptığı açıklamada, "Hariri ile görüşmemiz on dakika sürdü, muhtemel el-Hatib hükümetini destekleyeceğini açık bir şekilde ifade etti. Sanırım yeni hükümet 24 bakandan oluşacak, taraflar bu konuda esnek. Eski başbakanların anayasanın ihlali ile ilgili son açıklamaları da çok sert değil. Nitekim Hariri’nin adaylığını artık dile getirmiyorlar" diye konuştu.

Kurulacak hükümetin 5 Sünni, 5 Şii, 2 Dürzi, 5 Maruni Hristiyan, 4 Ortodoks, 2 Katolik ve 1 Ermeni olmak üzere 24 bakandan oluşması bekleniyor. 

Öte yandan yeni kurulacak hükümetin, uluslararası çevrelerden ve "Lübnan dostu" ülkelerden kabul görüp görmeyeceği merak konusu. Lübnan ekonomisinin çöküşünün engellenmesi için en geç şubat ayına kadar, beş ila on milyar dolar arasında bir finansal desteğe ihtiyacı olduğu biliniyor.

Meclis Başkanı Yardımcısı Elie el-Farzali yaptığı açıklamada, "Hükümetin kurulması yönündeki gelişmeler son derece olumlu, önümüzdeki günlerde bu mesele sonuçlanacak gibi görünüyor" dedi.

Halk Hareketi Hatib'e karşı

Bu arada Salı günü gerçekleştirilen gösterilerde protestocular Riyadiye, Kuskus ve Beyrut sahilindeki birçok caddeyi trafiğe kapattı. Hatib'in Başbakanlığını geçmişinde karıştığı yolsuzluklar ve siyasi elitlerin uzantısı olduğu gerekçesiyle reddettiklerini söyleyen göstericiler, güvenlik güçlerinin müdahalesiyle karşılaştı.

Editörün Seçimi

Multimedya