ABD polisi suçluları Batman aracı ile yakalıyor

ABD polisi suçluları Batman aracı ile yakalıyor

Perşembe, 5 Aralık, 2019 - 11:45
Los Angeles/Şarku’l Avsat
Los Angeles polisi, ünlü çizgi film karakteri Batman’ın suçluları yakalamak için kullandığı ipe benzeyen BolaWrap adındaki bir cihazı kullanmaları için 200 polis memurunu eğitecek.

Wrap Technologies şirketine göre yeni cihaz, 8 metre mesafedeki şüpheliyi, zarar vermeden 513 ft/saniye hız ile yakalayabilir.

Şarku'l Avsat'ın BBC’den aktardığı habere göre, yeni cihaz, polis memurlarına şüphelinin hareketlerini güç kullanmadan etkisiz hale getirmesine imkan sağlarken, sivil haklar aktivistleri bu kararı eleştirdiler ve bu cihazın azınlıklara karşı kullanılabileceğini söylediler.

ABD’nin Kaliforniya eyaletinde yer alan Bell şehrinin Emniyet Amiri Carlos Islas Los Angeles Times’a verdiği röportajda, söz konusu cihazın, zihinsel hastalığa sahip insanlar gibi belirli durumların dışında kullanılmayacağını söyledi.

BBC, polislerin daha önce yeni cihazı, Ekim ayında iki kişiyi bıçakla yaralayan bir şahsı yakalamak için kullandıklarına dikkat çekti.

ABD polisinin test ettiği modern araç gereçlerden yapılan bu cihaz Massachusetts eyalet polisinin geçen ay açıkladığı robot köpeklere benziyor. Massachusetts eyalet polisi, söz konusu robot köpeklerin polis memurlarının tehlikeye maruz kalabilecekleri durumlarda polislere zarar gelmesini önlemek için kullanıldığını söyledi ancak Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği (ACLU), bu robot köpeklerin ırkçı amaçlarla kullanılma ihtimaline ilişkin endişelerin artmasından dolayı köpeklerin nasıl kullanıldığı ile ilgili bir açıklama yapılmasını talep etti.

Editörün Seçimi

Multimedya