Melania Trump'tan oğlu Barron'un adının azil soruşturmasına dahil edilmesine tepki

Melania Trump'tan oğlu Barron'un adının azil soruşturmasına dahil edilmesine tepki

Perşembe, 5 Aralık, 2019 - 12:00
ABD Başkanı Donald Trump, eşi Melania ve oğlu Barron (EPA)
Washington/Şarku’l Avsat

ABD Başkanı Donald Trump’ın azil soruşturması kapsamında yapılan oturumda oğlu Baron Trump ile ilgili yapılan yorumlar Cumhuriyetçi kanatta tepkiye neden oldu. DPA’nın haberine göre Barron Trump’a yönelik yorumu ilk eleştiren ise annesi Melania Trump’tı.

Stanford Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden Pamela Karlan, ABD Başkanı’nın azil soruşturmasına ilişkin düzenlenen oturum sırasında, Trump’ın 13 yaşındaki oğlunu çağırmak için feodal monarşi sisteminde aristokratlar için kullanılan baronu seçtiğini söyledi.

Karlan açıklamasında, “Başkan Trump oğluna Barron ismini verebilir ancak bu onu bir baron yapmaz” dedi.

Melania Trump ise konu ile ilgili Twitter hesabından yaptığı açıklamada “Küçük bir çocuk mahremiyeti hak ediyor. Politikadan uzak tutulmalı” ifadelerini kullandı.

Bloomberg’in haberine göre, Karlan, Trump’ın oğlunu gündeme getirmesi dolayısıyla üzgün olduğunu belirtti. “Daha önce Başkan’ın oğlu hakkında söylediklerim için özür dilerim. Bunu söylemem yanlıştı. Başkan’ın da yanlış yaptığı şeyler için açıkça özür dilemesini umuyorum. Ben söylediklerim için üzüntü duyuyorum” ifadelerini kullandı.

AFP’nin haberine göre Demokratlar kanadın tanığı olarak dinlenen üç anayasa hukuku uzmanı dün Trump'ın Ukrayna'dan ABD Başkanlık seçimlerinde rakibi olması ihtimali bulunan Joe Biden'ın soruşturulmasını istemesinin azledilme gerekçesi olduğunu bildirdi.

Bir diğer hukuk uzmanı ise ‘delillerin yetersiz’ olduğunu savunarak Trump’ın azledilmesine karşı çıktığını belirtti.


Editörün Seçimi

Multimedya