Yemen: Riyad Anlaşması'nın diğer maddelerinin de uygulanmasını bekliyoruz

Yemen: Riyad Anlaşması'nın diğer maddelerinin de uygulanmasını bekliyoruz

Perşembe, 5 Aralık, 2019 - 12:00
Yemen Başbakan Yardımcısı Salim el-Hanbeşi
Riyad/Abdulhadi Habtur
Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad'da Yemen meşru hükümetiyle Güney Geçiş Konseyi arasında imzalanan Riyad Anlaşması’nın üzerinden geçen 1 ayın ardından Yemen Başbakan Yardımcısı Salim el-Hanbeşi, yaptığı açıklamada, anlaşma bölgesinde kalkınma ve yeniden yapılanmanın yoğun ve hızlı bir şekilde devam ettiğini belirtti.

Şarku’l Avsat’a açıklama yapan Yemen Başbakan Yardımcısı el-Hanbeşi, kurtarılan bölgelerde özellikle de Hadramut’ta “işlerin olması gerektiği gibi ilerlediğini” belirtti. El-Hanbeşi ayrıca, Riyad Anlaşması maddelerinin önümüzdeki günlerde uygulanması konusundaki iyimserliğini dile getirerek, “Anlaşma maddelerinin tümünün uygulanmasını bekliyoruz” dedi.

Yemen Başbakan Yardımcısı Salim el-Hanbeşi, “Hadramut’ta işler iyi gidiyor. İstikrarlı güvenlik, kalkınma ve yeniden yapılanma yoğun ve hızlı bir şekilde devam ediyor. Birçok proje başlattık. Bu projeler, insanların hayatlarına yansıyacak ve hayatlarını iyileştirecek. El Kaide'nin 2015 yılındaki el-Mukelle işgali sırasında tahrip ettiği yerler restore edildi” dedi.

Başbakan Yardımcısı, savaş nedeniyle yaklaşık beş yıldır aktif olmayan Riyan Uluslararası Havaalanı’nın yeniden çalışmaya başladığını ve uçuş sayılarının arttırılacağını açıkladı. Geçtiğimiz hafta Mısır’ın başkenti Kahire’den onlarca Yemenli, el-Mukelle’deki havaalanına inerek açılışı yaptı.

Hadramut Valisi Tuğgeneral Farac Salimin el-Bahseni, havaalanının yeniden kullanıma açılmasının ekonomik ve turizm hareketliliğini canlandıracağını belirtti. Aynı zamanda Arap Koalisyonu üyelerine bölgeye verdikleri destekten ve havaalanına maddi desteklerinden dolayı teşekkürlerini sundu.

Yemen Başbakanı Dr. Muin Abdulmelik ve bakanlardan oluşan küçük bir grup, anlaşma maddelerinin uygulanması noktasında geçici başkent Aden’e döndü. Bu kapsamda Yemen Cumhurbaşkanı’nın 20 Kasım’da “yetkinlik ve dürüstlük” kriterlerine dayanarak Aden’e bir vali ve güvenlik müdürü ataması bekleniyordu.

5 Aralık'ta, 24 bakandan oluşan bir siyasi yeterlilik hükümetinin kurulması ve bu bakanların güney ve kuzey vilayetlerinden eşit olarak Yemen Cumhurbaşkanı tarafından atanması da Riyad Anlaşması’nın maddelerinden biriydi.

Editörün Seçimi

Multimedya