Suudi Arabistan ve Çin'in 'Mavi Kılıç 2019' ortak deniz tatbikatı sona erdi

Suudi Arabistan ve Çin'in 'Mavi Kılıç 2019' ortak deniz tatbikatı sona erdi

Perşembe, 5 Aralık, 2019 - 11:00
Suudi Arabistan-Çin ortak deniz tatbikatının kapanış töreninden bir kare (Şarku’l Avsat)
Cidde/Şarku’l Avsat

Suudi Arabistan Kraliyet Donanması Batı Filosu ve Çin Donanması’nın Cidde’deki Kral Faysal Deniz Üssü'nde gerçekleştirdiği Mavi Kılıç 2019 isimli ortak deniz tatbikatı sona erdi.

İki donanmanın, terör ve korsanlıkla mücadele konusundaki kapasitelerinin geliştirilmesini amaçlayan ortak tatbikatın kapanış töreninde katılımcılar liderleri ile hatıra fotoğrafı çektirdi.

Suudi Arabistan Özel Deniz Güvenliği Grubu Komutanı Tuğgeneral Salih el-Gamdi, Mavi Kılıç 2019’un Çin Donanması bünyesindeki özel kuvvetler ile yapılan ilk ortak tatbikat olduğunu söyledi.

El-Gamdi, Suudi Arabistan Kraliyet Donanması ile Çin Donanması arasındaki işbirliği bağlarının güçlendirilmesi, bilgi alışverişi, terörizm ve korsanlıkla mücadele konusunda kapasitelerin geliştirilmesi ve karşılıklı güven oluşturulmasını hedefleyen ortak deniz tatbikatının başarısında övgüde bulundu.

Tuğgeneral, katılımcıların başarı ve uyumunu takdir ederek, “Önce Allah’a şükreder ardından Kral Selman ve Veliaht Prens Muhammed bin Selman’a Silahlı Kuvvetler’e verdiği destek için teşekkür ederim” dedi.


Editörün Seçimi

Multimedya