Japonya, gemilerini korumak için Ortadoğu'ya 270 asker göndermeyi planlıyor

Japonya, gemilerini korumak için Ortadoğu'ya 270 asker göndermeyi planlıyor

Perşembe, 5 Aralık, 2019 - 09:00
Tokyo'nun güneyinde Yokohama'daki bir limandan ayrılan bir gemideki Japon denizciler (Arşiv-Reuters)
Tokyo/Şarku'l Avsat
Ortadoğu’daki ticari gemileri korumak için ABD ittifakına katılmayacağını açıklayan Japonya, gemilerini korumak için bölgeye 270 asker göndermeyi planlıyor.

Japonya’da yayın yapan ekonomi gazetesi Nihon Keizai Shinbun’a göre, Tokyo hükümetinin ülkeye malzeme taşıyan gemileri korumak için Ortadoğu’ya yaklaşık 270 denizci göndermeyi planladığı aktarıldı. Reuters’in haberine göre bu, araştırma ve bilgi toplama kuvvetlerinin konuşlandırılmasını sağlayan bir yasa kapsamında gerçekleşiyor.

ABD ve İran arasındaki gerilime rağmen Tahran ile ilişkilerini sürdüren Japonya, bölgedeki ticari gemilerini korumak için ABD ittifakına katılmayacağını belirtti.

Küresel emtia ticareti bu yıl, uluslararası ticaret gemilerine yapılan saldırılardan etkilendi. Japonya, saldırılarla ilgisi olmadığını belirten İran’a karşı ittifaka girmeyi kabul etmemesi nedeniyle Batılı müttefikleri tarafından kınanmıştı.

Tahran ve Washington arasındaki gerginlik, ABD Başkanı Donald Trump’ın geçtiğimiz yıl ülkesinin 2015 yılında İran ve 6 büyük ülke arasında imzalanan nükleer anlaşmadan çekildiğini açıklaması ve İran ekonomisini felç eden yaptırımlar uygulamaya başlamasından bu yana artmaya devam ediyor.

Japonya, ABD yaptırımları nedeniyle İran’dan petrol almayı durdururken, ülkenin petrol ithalatının büyük bölümünü karşılayan Ortadoğu’nun istikrara kavuşması gerektiğinin altını çizmişti.

Japonya Başbakanı Şinzo Abe iki taraf arasındaki gerilimi hafifletmek için çalışırken, Tokyo’nun bu girişimlerinde herhangi bir ilerleme kaydedilemedi.

Kyodo haber ajansına göre, Tahran, İran’ın ABD ile yaşadığı nükleer anlaşma krizini çözmeye çalışmak için İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin Japonya’yı ziyaret etmesi önerisinde bulunmuştu.

Editörün Seçimi

Multimedya