Esper: ABD Suriye'nin kuzeydoğusundan çekilmeyi tamamladı

Esper: ABD Suriye'nin kuzeydoğusundan çekilmeyi tamamladı

Perşembe, 5 Aralık, 2019 - 15:00
ABD Savunma Bakanı Mark Esper (Reuters)
Washington/Şarku’l Avsat
ABD Savunma Bakanı Mark Esper ABD'nin Suriye'nin kuzeydoğusundan askeri çekilmesini tamamladığını açıkladı. Ayrıca 600 askerin Suriye'nin diğer bölgelerinde kalacağını söyledi.

Esper, İngiltere'nin başkenti Londra'da Reuters'a verdiği demeçte, Suriye’de sahadaki manevra gücünün korunacağını ancak yakın gelecekte asker sayısının 600 olarak sabit kalacağını bildirdi.

Mark Esper, “Asker sayımız bu civarda sabitlenecek. Ancak bir şeylerin farklı gittiğini görürsek sayıyı artırabiliriz” diye konuştu.

Bakan Esper’in bu ifadeleri, ABD Başkanı Donald Trump’ın geçtiğimiz Ekim ayında geri çekilme talimatı vermesinin ardından yaşanan belirsizliğin sona erdiğini gösteriyor.

Trump’ın çekilme emrinin ardından Suriye'de sayıları bin olan ABD kuvvetlerinin sayısı yaklaşık yüzde 40 oranında azalmıştı.

Avrupalı müttefiklerin Suriye’deki misyona katkı sağlaması durumunda ABD’nin asker sayısını daha da düşürebileceğini dile getiren Esper, “Koalisyon konuşmaya devam ediyor. Bazı müttefikler gönüllü olarak birlik göndermek isteyebilir. NATO üyesi bir müttefikimizin 50 asker göndermeye karar vermesi halinde biz de 50 askerimizi geri çekebiliriz” dedi.

Trump, Suriye’den çekilme kararının ardından, bazı üst düzey Cumhuriyetçiler de dahil Kongre’den gelen ‘Türkiye’nin, ABD’nin DEAŞ ile savaştaki en büyük müttefiki Kürt güçlerine karşı askeri harekatının önünü açtığına’ ilişkin eleştirilerin ardından Suriye'den çekilme planlarını yavaşlatmıştı.

NATO bünyesindeki diplomatlar, 1952'den beri NATO üyesi olmakla birlikte Ortadoğu'da stratejik bir müttefik olan Türkiye'nin, Suriye'de ABD destekli YPG’ye yönelik saldırı başlatması ve Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi satın alması gibi giderek tek taraflı hareket etmesinden endişe duyuyor.

Esper, Trump ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında Londra’da düzenlenen NATO Zirvesi’ndeki görüşmelerin ardından, Türkiye'nin S-400 konusundaki duruşundan geri adım atmadığına dikkat çekerek, “Bu noktada bir ilerleme yok” dedi.

Ancak Mark Esper, ABD de dahil diğer NATO üyelerinin baskısı altında Erdoğan’ın Baltık ülkeleri ve Polonya ile ilgili savunma planlarını veto etmekten vazgeçtiği hatırlatarak, “Türkiye’nin duruşundaki değişim olumlu bir ilerleme” yorumunda bulundu.

Editörün Seçimi

Multimedya