İsrail Cumhurbaşkanı siyasetçileri 'delice davranmakla' suçladı

İsrail Cumhurbaşkanı siyasetçileri 'delice davranmakla' suçladı

Perşembe, 5 Aralık, 2019 - 09:00
El sıkışan Netanyahu ile Gantz ve yanlarındaki İsrail Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin (Reuters)
Tel Aviv/Nazir Mecelli
İsrail Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin, hükümet kurma çabalarının çıkmaza girmesinin ardından dün siyasi liderlere sert çıkarak bu konuda ‘delice’ davrandıklarını söyledi. Rivlin, “Delilik peşindeyseniz halkla beraber tüm ülkeyi de peşinizden sürüklemeyin” dedi.

Mavi-Beyaz İttifakı lideri Benny Gantz ve Likud Partisi lideri Başbakan Binyamin Netanyahu, aralarındaki anlaşmazlıkları gidermek için dün akşam bir araya geldi. Ancak Likud, 40 dakika süren toplantının hemen ardından Gantz'ı uzlaşmamakla suçlayan bir bildiri yayınladı. Mavi-Beyaz İttifakı ise bunun bir tuzak olduğunu, hatta toplantıdan birkaç saniye sonra yayınlandığına bakılırsa bildirinin önceden hazır olduğunu belirtti. Aynı zamanda bu tür görüşmeleri yalnızca gerçek amaçlarını örtbas etmek için kullanan Netanyahu’nun hükümet kurma çabalarını baltaladığını ve ülkeyi yeni seçimlere sürüklediğini vurguladı.

Bu tür davranışlar, sosyal medyada “çocukça” olarak nitelenirken Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin de İsrail'in ilk başbakanı David Ben-Gurion’u anma töreninde siyasetçileri eleştirdiği konuşmasında şunları söyledi;

“İsrail devleti için zor zamanlar yaşadığımızı söylesem abartmış olmam. Bu sıkıntılı zamanlar hepimizi etkiliyor. Bu sefer kimsenin tahmin etmediği, benzeri görülmemiş bir senaryoda takılıp kaldık.”

Rivlin, Twitter ve Facebook üzerinden verilen öfkeli mesajlara ve sokağın kızgınlığına da değindiği konuşmasını şöyle sürdürdü;

“Bir iç savaşla karşı karşıya olmadığımız doğru. Ancak demokrasimiz sürekli bir krizle karşı karşıya. Yine de tehlikede değiliz. Aylardır uzun uzadıya görüşmeler yapan ama bir sonuç alamayan İsrail liderleri! Size sesleniyorum. Delirmek mi istiyorsunuz? Peki, o halde delirin. Ancak neden halkı da kendinizle beraber sürüklüyorsunuz? Halen vakit varken artık bir anlaşmaya varın ve bu devletin düzenini yeniden rayına oturtun.”

Diğer yandan Rus kökenli Evimiz İsrail Partisi (Yisrael Beiteinu) lideri Avigdor Liberman’ın Netanyahu başkanlığındaki dar bir sağ hükümete katılma baskısı altında olduğu açıklandı. Söz konusu açıklamalara göre Liberman, Mavi-Beyaz İttifakı Netanyahu başkanlığında yeni bir hükümet kurulmasına karşı çıkmaya devam ederse bu hükümete katılacağını belirtti.

Siyasi kaynaklar, Liberman'ın altı aylığına geçici olarak bu tür bir sağ hükümetin kurulmasına yöneldiğini aktardı. Ardından Mavi-Beyaz İttifakı’nın da bu hükümete katılacağı kaydedildi. Hakkındaki yolsuzluk iddianamelerine rağmen Netanyahu'nun görevine devam etmesini sağlayacak yeni bir yasa çıkarılması şartıyla başkanlığı iki yıl boyunca Gantz devralacak. Ancak Mavi-Beyaz İttifakı’nın, Liberman’ın bu önerisinin bir kandırmaca ya da baskı girişimi olabileceğine dair şüpheleri var. Aynı zamanda bu tür bir hükümetin Liberman ile dini partiler arasında bir anlaşma yapılmasına ihtiyacı olacağı belirtiliyor.

İsrail Parlamentosu’nun (Knesset) hükümet kurma görevi, önümüzdeki çarşamba gecesi sona erecek. Gözlemciler, vatandaşların yeni seçimlere gitmemek için gelecek hafta baskı yapacağını tahmininde bulunuyor. Ancak seçimlere gitmekten başka bir seçeneğin kalmadığı düşüncesi yaygın. Ne var ki Mavi-Beyaz İttifakı, Netanyahu'nun  kendileriyle koalisyon kurma yaklaşımında samimi olmadığını düşünüyor. Aynı zamanda liderlerinin çoğu, Netanyahu başkanlığındaki bir koalisyona katılmayı kabul etmenin partiye ve seçmenlerine ölümcül bir darbe indireceğine inanıyor. Bir başbakanın yolsuzlukla suçlanmasının korkunç bir hata olduğu konusunda da ısrar mevcut. Diğer yandan Likud liderlerinin silkelenip yalnızca kendi sandalyesini korumak isteyen Netanyahu’yu devirecekleri umudu da devam ediyor. 

Ancak parti içerisinde seçimlere gitmek istemeyen, dolayısıyla Mavi-Beyaz İttifakı’nın bu tutumunu doğru bulmayan bir azınlık da bulunuyor.

Editörün Seçimi

Multimedya