İsrail Ordusu'ndan Ultra-Ortodoks Yahudi askerlerin sayısı ile ilgili iddialar hakkında soruşturma

İsrail Ordusu'ndan Ultra-Ortodoks Yahudi askerlerin sayısı ile ilgili iddialar hakkında soruşturma

Perşembe, 5 Aralık, 2019 - 09:00
Tel Aviv/Şarku’l Avsat
İsrail Ordusu tarafından dün yapılan açıklamada, Ultra-Ortodoks Yahudi asker sayısının çarpıtıldığı iddiaları hakkında soruşturma açılacağını bildirdi.

İsrail Devlet Televizyonu (KAN), daha önce ordu kaynaklarının Ultra-Ortodoks Yahudi asker sayısına ilişkin abartılı rakamlar açıkladığı yönünde bir haber yapmıştı.

İsrail’de 1949’da imzalanan anlaşma kapsamında Ultra-Ortodoks Yahudiler, zorunlu askerlik hizmetinden muaf tutuluyor. Yılda binlerce kişinin askerlikten muaf tutulması anlamına gelen bu uygulama, uzun süredir muhafazakâr ve laik Yahudilerin tepkisini çekiyor.

KAN’ın haberinde, İsrail Ordusu’nun, dindar ve Ultra-Ortodoks Yahudilerden olmayan askerleri bu grupta göstererek, abartılı rakamlar açıkladığı iddia edildi.

2017’de açıklanan kayıtlardaki Ultra-Ortodoks Yahudi asker sayısının kışlada askerlik hizmetini yerine getirenlerden iki kat fazla olduğu ortaya çıkmıştı.

İsrail Ordusu Personel Genel Müdürü Moti Almoz, o dönem yaptığı açıklamada, rakamlardaki tutarsızlığın verilerin değiştirilmesinden değil, meselenin Ultra-Ortodoks tanımına kimin dahil edileceğinden kaynaklandığını belirtmişti.

DPA’nın aktardığı bilgilere göre İsrail Parlamentosu’na bağlı Savunma Komisyonu, KAN’ın haberinde yer alan iddiaları ele almak üzere 9 Aralık Pazartesi günü toplantı düzenleme kararı aldı. Komisyonun açıklamasında, toplantıya ordu ve Savunma Bakanlığı yetkililerinin de çağrıldığı belirtildi.

Editörün Seçimi

Multimedya