Bosna Hersek: DEAŞ unsurlarının eş ve çocukları ülkeye dönüyor

Bosna Hersek: DEAŞ unsurlarının eş ve çocukları ülkeye dönüyor

Perşembe, 5 Aralık, 2019 - 07:30
Lübliyana/Şarku’l Avsat

Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konsey Başkanı Zeljko Komsic, Suriye’de DEAŞ saflarında savaşan Bosna Hersek vatandaşlarının eş ve çocuklarının bu hafta sonu ülkeye döneceğini bildirdi.

Bosna Hersek vatandaşı yüzlerce kişinin Suriye ve Irak’ta DEAŞ saflarında savaşmak için Avrupa'yı terk ettiği düşünülüyor. Bunlardan birçoğu Suriye’deki gözaltı kamplarında ülkelerine iade edilmeyi bekliyor.

Komsic, Slovenya ziyareti sırasında Reuters’a verdiği demeçte, “Bu hafta 24 Bosna Hersek vatandaşının ülkeye geri dönmesi bekleniyor. Bunlar Suriye’deki DEAŞ unsurlarının eş ve çocukları. Bu insani bir durum ve bunlar orada kalan vatandaşlarımız” dedi.

Zeljko Komsic, ülkeye geri dönen çocuklardan bazılarının yetim olduğunu ve Bosnalı yetkililerin tüm geri dönenler hakkında güvenlik kontrolleri yaptığını da sözlerine ekledi.

Bosna Hersek Güvenlik Bakanı Dragan Mektic, geçtiğimiz Ekim ayında, Suriye’de DEAŞ saflarında savaştığından şüphelenilen 9 vatandaşı geri almaya ve haklarında kovuşturma açmaya hazırlandıklarını söylemişti. Ancak Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine düzenlediği Barış Pınarı Harekatı nedeniyle bu kişilerin ülkeye geri dönüşleri ertelendi.

Bosna Hersek ceza kanunları uyarınca, ülke dışındaki savaşlarda yer almak üzere ülkeden ayrılan vatandaşların terör suçlamasıyla yargılanması gerekiyor.

Bosna Hersek Mahkemesi, geçtiğimiz birkaç yıl içinde Suriye veya Irak'tan dönen 46 kişiyi yargıladı ve mahkum etti.


Editörün Seçimi

Multimedya