ABD'nin Ortadoğu'daki askeri varlığını güçlendireceği iddia edildi

ABD'nin Ortadoğu'daki askeri varlığını güçlendireceği iddia edildi

Perşembe, 5 Aralık, 2019 - 07:30
Hürmüz Boğazı'ndan geçen ABD uçak gemileri ve destroyerler (AFP arşiv)
Washington/Şarku’l Avsat
Wall Street Journal (WSJ) gazetesinin ortaya attığı iddiaya göre ABD yönetimi, Ortadoğu’da askeri varlığını güçlendirmeye ve mayıs ayında İran tehdidine karşı yaptığı askeri takviyeyi iki katına çıkarmaya karar verdi.

Söz konusu iddialara göre Pentagon, önümüzdeki bahardan itibaren ‘güvenliği sağlamak için’ konuşlandırılan 70 bin askere ek 14 bin asker daha gönderecek.

Gazetenin ismi açıklanmayan kaynaklardan aktardığı bilgilere göre ABD Başkanı Donald Trump, askeri varlığı güçlendirme kararını bu ay açıklayabilir.

Pentagon’un bölgeye ek savaş gemisi de yollayabileceği kaydedildi.

WSJ Gazetesi’ne göre söz konusu askeri takviyenin yapılmasının amacı İran’ı Ortadoğu’da ABD çıkarlarına yönelik bir saldırı gerçekleştirmekten caydırmak.

Washington, bölgede geçtiğimiz aylarda meydana gelen saldırılardan İran’ı sorumlu tutmuştu. ABD Savunma Bakanı Mark Esper, ekim ayında, İran’ın 'kötü niyetli tutumunu' ve ‘Ortadoğu'nun istikrarını sarsma ve küresel ekonomiyi bozma hamlelerini’ eleştirmişti.

Trump’ın iktidara gelmesinden bu yana ABD ve İran arasında gerginlikler arttı. ABD, İran’a karşı sert ekonomik yaptırımlar uyguladı.

Editörün Seçimi

Multimedya