Trump'ın Macron görüşmesindeki İran çelişkisi

Trump'ın Macron görüşmesindeki İran çelişkisi

Çarşamba, 4 Aralık, 2019 - 12:00
ABD Başkanı Donald Trump (Reuters-Arşiv)
Londra/Şarku’l Avsat

ABD Başkanı Donald Trump’ın İran’daki gösterilere karşı iki tutumu birbiriyle çelişiyor. Trump, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile yaptığı görüşme sırasında, ABD’nin İran’daki hükümet karşıtı protestoları desteklemediğini vurgularken, Twitter hesabından yayınladığı Twitter mesajında protestocuları ve İran halkının özgürlük taleplerini desteklediğini söyledi.

ABD Başkanı Donald Trump bugün yaptığı açıklamada, ABD’nin İran’daki hükümet karşıtı protestoları desteklemediğini söyledi ancak İran’daki ayaklanmalar hakkında daha fazla yorum yapmayı reddetti.

Trump, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile yaptığı basın konferansında Washington’un İran’daki protestoları destekleyip desteklemediği yönündeki sorulara şu sözlerle cevap verdi: “Bu konuda yorum yapmak istemiyorum ancak cevabım hayır. Bu konuda yorum yapmak istemiyorum.”

Buna karşılık ise Trump Twitter hesabından yayınladığı mesajında, ülkesinin özgürlüklerini kazanmak için protesto yapan cesur İran halkını desteklediğini ve kendi yönetiminin onlara sürekli destek vereceğini taahhüt etti.

İran’daki ayaklanmalar, Kasım ayının ortasında benzin fiyatlarına getirilen zam sebebiyle başladı ancak çok geçmeden gösteriler, protestocuların ülkenin önde gelen liderlerinin devrilmesini istedikleri siyasi bir yöne evrildi. Söz konusu protestolar, son 40 yıldır hükümet karşıtı protestoların en büyüğü olabilir.

Bununla birlikte, Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Irak, Lübnan ve İran’daki göstericilerin, İran rejimine karşı çıktıklarına işaret ederek Orta doğu’daki gösterilerin perde arkasındaki ortak faktörün İran olduğunu söyledi.

AFP’nin aktardığı bilgilere göre, Pompeo, Orta Doğu’yu ve diğer bölgeleri altüst eden karışıklıkların yerel sebeplerinin de olduğunu kabul ederken, suçlamalarını, Başkan Donald Trump yönetiminin baş düşman olarak gördüğü İran’a yöneltti.

Pompeo, yaptığı açıklamada Adil Abdulmehdi’nin istifası hakkında “Çünkü insanlar özgürlüklerini talep ediyorlardı; çünkü güvenlik güçleri onlarca insanı öldürdü ve bunun sebebi büyük ölçüde İran nüfuzuna dayanıyor.” sözlerine yer verdi. Pompeo, Louisville Üniversitesi’nde yaptığı konuşmada sözlerini şöyle sürdürdü: “Aynı şey Lübnan ve Beyrut’taki protestolar için de geçerli. Onlar, yönetimde şiddet ve baskıcı bir güç olan Hizbullah ve İran’ı kendi ülkelerinden ve rejimlerinden çıkarmak istiyorlar.”


Editörün Seçimi

Multimedya