Çin: ABD, Uygurlara yönelik yasa tasarısının bedelini ödeyecek

Çin: ABD, Uygurlara yönelik yasa tasarısının bedelini ödeyecek

Çarşamba, 4 Aralık, 2019 - 13:45
Uygurların tutulduğu kamplardan biri (AP)
Pekin/Şarku’l Avsat

Pekin yönetimi, Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ndeki Müslüman Uygurlara yönelik sert tutumu sebebiyle Çin’deki üst düzey yetkililere yaptırım uygulamayı öngören yasa tasarısının ABD’de kabul edilmesine ilişkin açıklamalarda bulundu. Bugün yapılan açıklamada, Washington’un ‘bedel ödeyeceği’ tehdidinde bulunuldu.

AFP’nin haberine göre Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Çunying konu ile ilgili yaptığı açıklamada “ABD’nin Çin’in çıkarlarına zarar vermesine kayıtsız kalacağımızı düşünüyor musunuz?” diye sordu.

Çunying her hata için ‘ödenmesi gereken bir bedel’ olduğunu söyledi.

Sözcü, ABD Temsilciler Meclisi’nde destek gören yasa tasarısına ilişkin açıklamasında ‘Sincan’da yaşanan olayların radikalizm ve terörle mücadele konusuyla ilgili olduğunun’ altını çizdi.

ABD Temsilciler Meclisi, Trump yönetiminin Çin’in Müslüman Uygurlara uyguladığı tutumun sertleştirilmesini öngören yasa tasarısını bugün oy birliğiyle destekledi

Söz konusu yasa tasarısının yürürlüğe girmesi için bir dizi adım daha atılması bekleniyor. Trump’ın onayına sunulacak olan yasa tasarısı henüz Senato’dan da geçmedi.

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi oylama öncesi yaptığı açıklamada “Günümüzde Pekin'in izlediği ‘barbarca’ yöntemler, Uygurların insanlık onurunu ve insan haklarını tehlikeye atıyor” dedi. Pelosi açıklamasında “Pekin’e mesaj gönderdik. ABD yaşananları yakından izliyor ve sessiz kalmayacak” ifadesini kullandı.

Söz konusu yasa tasarısı ile ilgili açıklama yapan Pekin yönetimi, ABD Temsilciler Meclisi’nin “Uygur yasası tasarısı” lehine oy kullanmasını kınadı ve  ABD'nin ‘hatasını düzeltmesi’ ve ‘Çin'in iç işlerine karışmaması’ gerektiği konusunda uyarıda bulundu.

Uzmanlar ve İnsan Hakları Örgütleri, Pekin’i bir milyon Uyguru Sincan’daki kamplarda zorla tutmakla suçluyor. Ancak Çin yönetimi bu verilere karşı çıkarak kampların aşırılıkla mücadele eden rehabilitasyon merkezleri olduğunu öne sürüyor.

ABD Dışişleri Bakanlığı, Çin’de yaşananları, “dünyadaki en ciddi insan hakları sorunlarından biri” olarak görüyor.


Editörün Seçimi

Multimedya